Po co badanie na ocenę awidności po przebytej toksoplazmozie?

Nurtuje mnie jedno pytanie. A mianowicie, skoro przebycie cytomegalii i toksoplazmozy przed ciążą nie stwarza większego niebezpieczeństwa dla zdrowia dziecka, to skąd rady o zrobienie testu na awidność przy wysokim IgG? Czy chorowanie w niedługim czasie przed ciążą też jest groźne dla płodu?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Oznaczenie awidności wskazane jest u kobiet, u których w pierwszym badaniu wyszły dodatnie wyniki przeciwciał obu klas, tj. IgM i IgG. Ma ono na celu określenie, czy zakażenie jest "świeże" czy do zakażenie doszło 3-5 miesięcy temu. Duże ryzyko zakażenie płodu występuje jedynie w pierwszym przypadku. Konieczne jest powtórne wykonanie badań.

pozdrawiam