Zarażenie toksoplazmozą

Witam, czytając na temat toxoplazmozy nabytej u dzieci i niemowląt, natknęłam się na sprzeczne informacje. Jedne źródła podają, że jest ona dla nich zupełnie niegroźna i przechodzą ją dokładnie tak samo, jak osoby dorosłe (objawy, jeśli się pojawią ustępują same bez leczenia). Inne źródła podają natomiast, że jest ona niebezpieczna dla dzieci do ukończenia trzeciego roku życia. Zwłaszcza dotyczy to toxoplazmozy uogólnionej, której skutki mogą być podobne do tej wrodzonej. Czy jest tak istotnie, a jeśli tak, to czy ten rodzaj toxoplazmozy jest na tyle częsty, że należy szczególnie chronić dzieci przed ewentualnymi drogami zakażenia? Czytałam także, że toxoplazmoza nabyta powoduje dokładnie takie same skutki, jak ta wrodzona, jeżeli chodzi o narząd wzroku. Czy to prawda? Bardzo proszę także o informację, czy oocysty można przenosić na rękach poprzez np. klamki czy kurki od kranu, czy też zabawki, które miały kontakt z ziemią czy piaskiem. Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam. Świeżo upieczona mama.

Lek. Magdalena Pikul

Witam! Toksoplazmoza nabyta w większości przypadków nie jest niebezpieczna dla wszystkich osób (niemowląt, dzieci, dorosłych) które mają prawidłowy układ odpornościowy. U takich osób po zarażeniu występuje często tak zwana postać węzłowa, w której dominują objawy grypopodobne z powiększeniem węzłów chłonnych, czasem wątroby i śledziony. Po jakimś czasie kiedy organizm wytworzy odporność wszystkie objawy ustępują samoistnie. Problem pojawia się kiedy z jakiegoś powodu odporność jest upośledzona (czy to wrodzone zaburzenia odporności, leki immunosupresyjne, AIDS) wtedy może dochodzić do zajęcia układy nerwowego, płuc, i wielu innych narządów co jest niebezpieczne dla życia. To chyba tą postać miał na myśli ktoś piszący o postaci uogólnionej, ale tak jak mówię dotyczy ona tylko osób z upośledzoną odpornością. Ciężkie następstwa niesie także ze sobą toksoplazmoza wrodzona w której występują zmiany w ośrodkowym układzie nerwowym i narządzie wzroku. Tak więc jeśli chodzi o narząd wzroku to naukowcy uważają że jest to następstwo toksoplazmozy wrodzonej, być może w przypadku upośledzonej odporności też może dochodzić do zajęcia wzroku, ale z pewnością nie u osób z prawidłową układem odpornościowym. Jeśli chodzi o sposób zarażenia to jeżeli klamka, zabawka, kurek od kranu miał styczność z czymś zanieczyszczonym oocystami to możemy w taki sposób przenieść zakażenie ponieważ oocysty są bardzo odporne na czynniki środowiska. Pozdrawiam