Toksoplazmoza wrodzona - jak to dokładnie wygląda?

Witam, moja znajoma przez całą ciążę miała podejrzenie toksoplazmozy, tzn. przedstawiało się to następująco: Igg przez całą ciążę dodatnie, IgM ujemne, a przez ostatnie dwa miesiące ciąży dodatnie, a miano dość wysokie. Dziecko urodziło się na pierwszy rzut oka zdrowe.  Po 2 tygodniach zrobiono dziecku badanie pod kontem toxo i IgG wyszło dodatnie dość wysokie, IgM ma być zrobione po upływie 3 miesiąca życia. Dziecko miało skierowanie na usg główki, badanie dna oka i badanie neurologiczne - badania te trzeba regularnie powtarzać.  Pytanie tylko dlaczego? (u dziecka innej znajomej u którego było podejrzenie toxo, badania te zostały wykonane tylko raz, zostały wykluczone jakiekolwiek zmiany i jest ok). Czy jedno badanie nie jest w stanie jednoznacznie stwierdzić bądź wykluczyć zmian w oku czy zmian neurologicznych? Jeszcze nasuwa mi się jedno pytanie, czy specjaliści wykonujący badania mogą widzieć coś niepokojącego i dlatego badania należy powtarzać, żeby np. zaobserwować tempo postępu choroby, itp?  U dziecka zauważono także przekrzywianie głowy tylko w jedną stronę, czy może to mieć jakiś związek z wadami układu nerwowego? Czy mogłabym prosić o odpowiedź, jakie jest ryzyko, że dziecko ma toxo wrodzoną, jakie oznaki w zachowaniu dziecka mogą być niepokojące?  Bardzo proszę o pomoc i z góry za nią dziękuję. pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Ryzyko zakażenia dziecka w III trymestrze ciąży jest największe i wynosi od 60-90%. Jednak im później w ciąży dziecko zostanie zarażone, tym przebieg choroby jest łagodniejszy.

Najczęściej toksoplazmoza wrodzona może występować jako postać bezobjawowa - zazwyczaj u dzieci urodzonych o czasie. U tych dzieci zmiany chorobowe mogą ujawnić się w następnych miesiącach, latach a nawet w wieku dojrzałym (dotyczy to głównie zmian w narządzie wzroku) - stąd zalecone badania.

Wśród  objawów najbardziej typowa jest triada: zapalenie siatkówki i naczyniówki, wodogłowie lub małogłowie, zwapnienia śródczaszkowe. Do tego często są zmiany w OUN - wodogłowie, drgawki. Kontrole u wymienionych specjalistów są jak najbardziej na miejscu.

Przeciwciała klasy IgM nie przechodzą przez łożysko, dlatego wykrycie ich we krwi pępowinowej w znaczącym mianie zwykle świadczy o zakażeniu wewnątrzmacicznym. Brak przeciwciał klasy IgM we krwi przy wysokim mianie IgG nie jest dowodem na brak zakażenia wrodzonego.

Przekrzywienie główki w jedną stronę jest najczęściej spowodowane zwiększonym napięciem mięśniowym po tej stronie. Nie jest to charakterystyczny objaw toxoplazmozy wrodzonej - wizyta u neurologa dziecięcego rozstrzygnie te wątpliwości.

Trudno powiedzieć, jakie zmiany konkretnie w zachowaniu będą typowe dla toksoplazmozy. Wizyty u specjalistów mają na celu kontrolę by nie przeoczyć wczesnych objawów. Jeżeli mama dziecka zauważy coś niepokojącego, zawsze może udać się do pediatry w celu rozwiania wątpliwości.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!