Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe badania w kierunku toksoplazmozy?

Witam, jestem w 10. tygodniu ciąży (I ciąża), przezornie zrobiłam sobie badanie w kierunku toksoplasmozy, ponieważ mam całkowicie udomowionego kotka. Wynik wyszedł następujący: Toxoplasmoza IgG : 258.30 lU/ml wynik dodatni met.ECL Toxoplasmoza IgM: bez wartości liczbowych, tylko napisane ze wynik dodatni, metoda ta sama. Dlaczego nie ma wyniku liczbowego przy toxo IgM? Czy powinnam wykonać jakieś dodatkowe, bardzo szczegółowe badania? Moze Western-blot? Bardzo się martwię o moje maleństwo. Pozdrawiam
KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Dodatnie miano przeciwciał IgM i IgG skierowanych przeciwko toksoplazmozie może świadczyć o czynnym zakażeniu toksoplazma gondii, które stanowi zagrożenie dla prawidłowego rozwoju płodu.
W związku z tym proszę skonsultować się z lekarzem specjalistą chorób zakaźnych.

Wskazane byłoby ponowne oznaczenie poziomu przeciwciał za 3 tygodnie. Pomocne w różnicowaniu aktualnej infekcji od przebytej w przeszłości jest badanie awidności przeciwciał IgG.

Jeżeli kolejne oznaczenia potwierdzą u Pani toksoplazmozę konieczne będzie rozpoczęcie leczenia antybiotykiem.