Interpretacja wyników rocznego dziecka

Witam! Moje pytanie będzie dotyczyło interpretacji wyników medycznych mojego obecnie 12-miesięcznego synka. Moja żona, będąc w ciąży została zakażona wirusem toksoplazmozy, zostało wykryte w szóstym tygodniu ciąży, więc dalszy przebieg ciąży był monitorowany przez lekarzy specjalistów, zostało też wdrożone leczenie itd. Po narodzinach synka wykryto u niego również zwiększony poziom Toxo IGG 300 u/ml i Toxo IGM byl (-) ujemny, kazano nam zrobić ponowne badania krwi dziecka po 2 miesiącach od narodzin, wyniki tamtego badania były już znacząco inne, a więc Toxo IGG wynosiło 6 współczynnik IGM był również ujemny. Uznano, że dziecko nie jest zarażone wirusem toksoplazmozy, ponieważ inne badania tj. usg głowy i jamy brzusznej nie wykazały żadnych zmian, a badanie dna oka było również jak najbardziej dobre, nie wykazało żadnych nieprawidłowości. Wytłumaczono nam, że taki wysoki współczynnik Toxo IGG300 był spowodowany zakażeniem krwi pępowinowej przez matkę dziecka i dziecko po prostu otrzymało tak dużą dawkę toxo igg.

Teraz po roku, powtórzyliśmy badanie krwi, które wykazało (proszę o interpretację wyników) Toxo IGM ujemne (0.19) a Toxo IGG 8.94 IU/ml czyli nieznacznie, ale jednak wzrosło od poprzedniego badania, w którym wynosiło Toxo IGG 6, więc proszę o wyjaśnienie wyników, podanie przyczyn takich wyników i przypuszczalnej diagnozy stanu zdrowia dziecka. Zaznaczę, że dzidziuś rozwija się jak najbardziej prawidłowo, nie choruje, nie wykazuje żadnych problemów ze wzrokiem i słuchem. Obecnie czekamy na ponowne badania usg główki i brzuszka oraz badanie dna oka. Z góry serdecznie dziękuję i z niecierpliwością czekam na odpowiedź, pozdrawiam.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Toksoplazmoza jest chorobą szczególnie groźną dla płodu. Większość kobiet, jeszcze przed zajściem w ciążę, przechodzi chorobę, a jej przebieg jest najczęściej skąpo lub bezobjawowy. Dowodem przebycia choroby jest obecność przeciwciał w klasie IgG, które podnoszą się w 2-4 tygodni od zakażenia, a utrzymują się przez wiele lat.
Przeciwciała w klasie IgM pojawiają się w przypadku świeżego zakażenia, najczęściej po 2 tygodniach, a ich poziom zanika w kilka miesięcy po zakażeniu.
U noworodków przeciwciała w klasie IgG przedostają się od matki - różnica w oznaczeniu w tym wypadku jest tak niewielka, że można uznać że wynik utrzymuje się na tym samym poziomie. Pobierane nawet kolejno wyniki mogą się nieznacznie od siebie różnić. Przeciwciała w klasie IgM są ujemne, a więc nie doszło do infekcji. Oczywiście badania kontrolne na pewno trzeba wykonać, ale wszystko powinno być w porządku. Zapewne lekarz zaleci ponowne wykonanie poziomu przeciwciał w odstępie czasu.
Pozostaje mi trzymać za Państwa kciuki i życzyć wszystkiego dobrego i oczywiście Wesołych Świąt.

Pozdrawiam