Jak rozumieć te wyniki badań na różyczkę?

Witam. Jestem w ciąży, do wizyty został tydzień, jak interpretować wyniki 446.6 dla Toxo Igg, 0.21 dla Toxo Igm, 124.00 dla Rubella Igg oraz 0.16 dla Rubella Igm? Czy spokojnie czekać do wizyty? Bardzo dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Przede wszystkim gratulujemy Pani ciąży. Bardzo dobrze, że wykonuje Pani badania w kierunki chorób zakaźnych, które mogą być niebezpieczne podczas ciąży, zwłaszcza dla nienarodzonego jeszcze dziecka.

Analizując Pani wyniki badań przeciwciał, można by stwierdzić, że w przypadku toksoplazmozy ma Pani dodatnie przeciwciała w klasie IgG, a ujemne w IgM. Oznaczać to może, że miała Pani w przeszłości kontakt z tą chorobą i wytworzyły się swoiste przeciwciała, więc powinna być Pani odporna na ponowne zakażenie. Obecnie nie występuje zakażenie, więc jest Pani zdrowa.

Natomiast odnośnie wyników badań w przypadku różyczki sytuacja prawdopodobnie wygląda podobnie, jak w przypadku toksoplazmozy. W klasie IgG wynik jest dodatni, więc świadczyć to może, że w przeszłości przechorowała Pani różyczkę lub była zaszczepiona przeciwko tej chorobie, gdzie powinna być Pani już odporna na zachorowanie. W klasie IgM natomiast wynik jest ujemny, co wskazywać może na to, że nie ma świeżego zakażenia i jest brak aktualnie choroby.

Jednakże wszystkie wyniki powinien interpretować lekarz prowadzący ciążę. Zalecamy, zatem konsultację ze specjalistą, aby w sposób precyzyjny przeanalizował Pani wyniki badań.

Życzymy szczęśliwego rozwiązania.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/rozyczka-w-ciazy

https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza

https://portal.abczdrowie.pl/jak-uniknac-zarazenia-toksoplazmoza-w-ciazy-wideo

https://portal.abczdrowie.pl/rozyczka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.