Interpretacja wyniku na toksoplazmozę

Bardzo proszę o interpretację wyników na Toxo - bardzo się martwię i panikuję. IgG - 144 IU/ml - wynik dodatni, IgM - 0,313 COI - wynik ujemny. Jestem w 19 tygodniu ciąży. Czy zatem do zarażenia mogło dojść już w ciąży? Wyniki będę ponawiała w przyszłym tygodniu. Lekarz twierdzi, że nie mam się czym martwić, ale zawsze pozostaje to ale... i strach. Lekarz twierdzi, że jeśli zaraziłabym się już w ciąży, to przy pierwszych USG, by coś zauważył albo bym poroniła.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wyniki oznaczenia przeciwciał NIE świadczą o zakażeniu! Nie ma Pani żadnych powodów do obaw. Konfiguracja: IgM (-) oraz IgG(+) to wynik jak najbardziej prawidłowy, świadczący jedynie o przebytym, ale nie o świeżym zakażeniu (charakterystyczny dla świeżego zakażenia jest dodatni wyniki oznaczenia przeciwciał w klasie IgM).

Wielu lekarzy po wyniku takim jak Pani zaprzestaje dalszej diagnostyki, uważając go za absolutnie satysfakcjonujący. Dla pewności można jeszcze wykonać ponowne oznaczenie przeciwciał po 3-4 tygodniach w celu oceny dynamiki zmian ich stężeń.

Pozdrawiam serdzecznie.