Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 6 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy mogę starać się o dziecko, mając toksoplazmozę?

Witam! Mam 26 lat i jestem po 2 poronieniach. Przygotowujemy się z mężem do 3 ciąży, robimy wszystkie możliwe badania. W listopadzie zrobiłam toksoplazmozę i wynik wyszedł pozytywny. Wyniki świadczyły o świeżym zakażeniu. Jestem prawie pewna, że zaraziłam się na wakacjach w Grecji w październiku. Co miesiąc robię badania IgG i IgM, współczynnik IgM spada, a IgG teraz już stabilizuje się na poziomie 227. W styczniu iIGM był równy 0,6 (zaczynałam od 0,73), chorobę przechodzę bezobjawowo. Moje pytanie brzmi, czy powinniśmy jeszcze zaczekać z mężem i nie starać się na razie o dzidziusia i czy gdybym zaszła w ciążę w tym momencie jest ryzyko uszkodzenia płodu?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Zdrowa żywność

Nie ma osoby, która przynajmniej raz nie spotkałaby się ze stwierdzeniem, że jesteśmy tym, co jemy. Żywność, którą spożywamy i trawimy staje się częścią nas samych, jednak wiele osób zapomina o tym i odżywia się niezdrowo.

Witam!
Obecność przeciwciał w klasie IgM sugeruje aktywne zakażenie T.gondii. Niestety nie opisała Pani metody laboratoryjnej ani wartości referencyjnych dla tego laboratorium, dlatego nie można się ściśle odnieść do wyniku. Ogólnie jeśli zostało stwierdzone aktywne zakażenie to powinien zostać zlecony antybiotyk. Po przeleczeniu powinno zostać powtórnie wykonane badanie. Wydaje się, że starania o dziecko warto rozpocząć gdy stężenie przeciwciał w klasie IgM znajdzie się w strefie wyniku negatywnego. Wynik wątpliwy skłania ku ponownemu oznaczeniu przeciwciał za jakiś czas i opóźnieniu planów prokreacyjnych. Proponuję sprawdzić dokładnie wynik badania w odniesieniu do norm laboratorium. Starania o dziecko można rozpocząć gdy wynik badania przeciwciał w klasie IgM będzie ujemny, w przeciwnym razie nie można mieć pewności co do bezpieczeństwa. Wskazane jest pozostanie pod opieką ginekologa. Pozdrawiam serdecznie!

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy