Czy toksoplazmoza spowodowała obumarcie ciąży?

Witam. Dokładnie 4 czerwca zrobilam test ciążowy, wyszedł pozytywny. Umówiłam się do lekarza okazało się że to 5 tydzień, dostałam skierowania na badania, wykryto u mnie toksoplazmozę igG 57.9 a igM 5.73, zrobiłam również awidność, okazało się że nie tak dawno musialam na nią zachorować. Niecały tydzień temu zaczęłam krwawić, pojechałam do szpitala okazało się że ciąża obumarła.. Czy przyczyną straty dziecka była toksoplazmoza? Dodam też że mamy z mężem konflikt serologiczny, ja mam Rh- mąż Rh . Zdecydowałam się na zastrzyk immunoglobuliny Rh. Przeciwciała wytwarzały się i nie było konieczności żebym przyjęła ten zastrzyk, ale chciałam żeby zabezpieczyć się przed następną ciążą. Kiedy możemy się starać ponownie o dziecko?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

toksoplazmoza jest chorobą zakaźną, która faktycznie może powodować obumarcie ciąży na bardzo wczesnym etapie, a także prowadzić do powikłań u płodu później. Istnieje zatem bardzo duże ryzyko, że w Pani przypadku to właśnie ta choroba doprowadziła do poronienia. Niestety badanie w kierunku toksoplazmozy nie jest jednym z zalecanych przed zajściem w ciążę z tego względu, że nie ma profilaktyki dotyczącej zakażeń tą chorobą. Z pewnością warto badanie poziomu przeciwciał jeszcze powtórzyć przed kolejnymi staraniami, aby mieć pewność, że poziom IgG jest wystarczający, a brak jest IgM, które świadczą z kolei o aktywnym zakażeniu. Co do konfliktu w obrębie układu Rh to bardzo dobrze się stało, że została Pani objęta profilaktyką i przyjęła immunoglobulinę anty-D. Obecnie, jako że program zapobiegania poważnym powikłaniom konfliktowi serologicznemu jest w Polsce stosowany już rutynowo, to rzadko zdarza się, aby u dziecka występowały poważne objawy choroby hemolitycznej płodu i noworodka. Z tego też względu raczej tą przyczynę można wykluczyć. Jeśli natomiast ma Pani jeszcze jakieś wątpliwości, to warto porozmawiać z lekarzem ginekologiem.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza

https://portal.abczdrowie.pl/toksoplazmoza-w-ciazy-co-moze-ja-spowodowac

https://portal.abczdrowie.pl/poronienie

https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-po-35-roku-zycia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.