Konflikt serologiczny i szanse na donoszenie ciąży

Witam, mamy z mężem konflikt serologiczny. Raz poroniłam, 3 lata temu nie dostałam zastrzyku z immunoglobiną. Teraz stwierdzono u mnie antygeny. Co teraz, jakie mam szanse na zajście w ciążę? Proszę o odpowiedź. Wizytę u lekarza mam dopiero za 2 tygodnie. :/

Witam serdecznie! W przypadku niezgodności w czynniku Rh istnieje ryzyko wystąpienia choroby hemolitycznej płodu. Podanie immunoglobuliny po po pierwszej ciąży istotnie obniża ryzyko wystąpienia konfliktu, bo aż o 99%. Nie mamy jednak pewności, czy kolejne dziecko odziedziczy czynnik Rh (będzie miało grupę Rh+) czy nie (będzie miało grupę krwi Rh-). W pierwszym przypadku niestety dojdzie do konfliktu serologicznego i ewentualnych powikłań, w drugim nie ma już takiego ryzyka. Ze względu na tę niepewność, kobieta która nie ma zgodności w grupach krwi z partnerem jest pod stałym nadzorem ginekologa-położnika. Oprócz rutynowych badań co miesiąc jest kierowana na oznaczanie miana przeciwciał, by w razie wystąpienia konfliktu można było podjąć stosowane leczenie. Tak też zapewne będzie w Pani przypadku. Na razie proszę się nie martwić, istnieją skuteczne metody leczenia konfliktu i prowadzenia ciąż zagrożonych. Pozdrawiam