Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 1 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy to może być konflikt serologiczny?

Witam!
Mam 28 lat, po pierwszym moim poronieniu w maju tego roku, robiłam badania potwierdzające moją grupę krwi, gdyż tylko na jednym wypisie ze szpitala miałam wpisane B Rh+, okazało się jednak, że wyniki badań wyszły B Rh-, był również dopisek „alloprzeciwciał do antygenu układu czerwonokrwinkowego nie stwierdzono".
Ponieważ niedawno okazało się, że znów jestem w ciąży, postanowiłam powtórzyć badanie, aby się upewnić, co do właściwych wyników. Badania wykazały B Rh- z takim samym dopiskiem jak poprzednio, była również jeszcze jedna adnotacja „słaba ekspresja antygenu D”.
Czy to oznacza, że mam konflikt serologiczny? Mój mąż ma B Rh+ i czy moja ciąża może być przez to zagrożona?
Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży

Ciąża to czas, kiedy u kobiety w krótkim czasie przybywa sporo kilogramów. Jest to oczywiście naturalny proces. Kiedy jednak tycie w ciąży staje się niebezpieczne?

Dzień dobry!
Po poronieniu powinna była dostać Pani immunoglobulinę profilaktycznie. Na szczęście nie wytworzyła Pani przeciwciał przeciwko czynnikowi Rh-, płód musiał być Rh -. Jeśli Pani mąż ma grupę Rh+, to w obecnej ciąży dziecko może mieć także grupę RH- lub +. Po porodzie będzie zbadana grupa krwi dziecka. Jeśli będzie ono RH +, to powinna Pani dostać immunoglobulinę, by następna ciąża była bezpieczna.
Ponieważ ma Pani słabą ekspresję antygenu D, lekarz prowadzący powinien, w czasie trwania tej ciąży, wykonać badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych, w celu wykluczenia ich powstania.
Podsumowując w obecnej chwili płód jest bezpieczny.
Z poważaniem

Ginekolog, członek Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy