Czy to może być konflikt serologiczny?

Witam!
Mam 28 lat, po pierwszym moim poronieniu w maju tego roku, robiłam badania potwierdzające moją grupę krwi, gdyż tylko na jednym wypisie ze szpitala miałam wpisane B Rh+, okazało się jednak, że wyniki badań wyszły B Rh-, był również dopisek „alloprzeciwciał do antygenu układu czerwonokrwinkowego nie stwierdzono".
Ponieważ niedawno okazało się, że znów jestem w ciąży, postanowiłam powtórzyć badanie, aby się upewnić, co do właściwych wyników. Badania wykazały B Rh- z takim samym dopiskiem jak poprzednio, była również jeszcze jedna adnotacja „słaba ekspresja antygenu D”.
Czy to oznacza, że mam konflikt serologiczny? Mój mąż ma B Rh+ i czy moja ciąża może być przez to zagrożona?
Bardzo proszę o odpowiedź.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu

Dzień dobry!
Po poronieniu powinna była dostać Pani immunoglobulinę profilaktycznie. Na szczęście nie wytworzyła Pani przeciwciał przeciwko czynnikowi Rh-, płód musiał być Rh -. Jeśli Pani mąż ma grupę Rh+, to w obecnej ciąży dziecko może mieć także grupę RH- lub +. Po porodzie będzie zbadana grupa krwi dziecka. Jeśli będzie ono RH +, to powinna Pani dostać immunoglobulinę, by następna ciąża była bezpieczna.
Ponieważ ma Pani słabą ekspresję antygenu D, lekarz prowadzący powinien, w czasie trwania tej ciąży, wykonać badanie w kierunku przeciwciał odpornościowych, w celu wykluczenia ich powstania.
Podsumowując w obecnej chwili płód jest bezpieczny.
Z poważaniem

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co to jest konflikt serologiczny?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, co to jest konflikt syrologiczny. Mam grupę krwi 0 Rh-. Jestem teraz w drugiej ciąży, pierwsza to poronienie. Miałam łyżeczkowanie i później po zabiegu dostałam zastrzyk ze wzgledu na tę grupę krwi, żeby przy drugiej nie było komplikacji. Za bardzo nie wiem, o co chodzi. Proszę o wyjaśnienie.

I jeszcze takie pytanko: czy mogę podróżować samolotem, będąc ciąży miedzy 7 a 9 tygodniem? Podróż ok. 2,5 godz. Jedni mówią, że nie jest wskazane, ponieważ grozi poronieniem, inni jeszcze co innego. Nie wiem, co na ten temat już myśleć. Podróże znoszę dobrze. Proszę o szczerą odpowiedź. Dziękuję

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Kowalska
64 poziom zaufania

Witam!

Jeżeli chodzi o Pani pierwsze pytanie. Prosi Pani o ogólne informacje związane z konfliktem serologicznym, dlatego pozwolę sobie odesłać do artykułu na naszym serwisie na ten tema - tutaj. Jeżeli po jego lekturze nadal będzie miała Pani jakieś wątpliwości, z chęcią odpowiem na pytania.

Podróż samolotem jest względnym przeciwskazaniem, ale nie bezwzględnym. Zawsze powinno się brać pod uwagę ogólną kondycję kobiety w ciąży, ważny jest też okres ciąży, tzn. najbardziej bezpieczny do podróżowania jest drugi trymestr  - unika się wtedy możliwych krwawień typowych dla pierwszego trymestru oraz wywołania przedwczesnego porodu, co najbardziej jest możliwe w trzecim trymestrze ciąży. Jeżeli jest to ciąża wysokiego ryzyka bądź mnoga, to odradzałabym. Ważne też jest miejsce, gdzie się leci - by nie była to zbyt drastyczna zmiana klimatu albo miejsce to nie stwarzało wysokiego ryzyka zachorowania na choroby, które są nietypowe dla kraju, w którym mieszka się na stałe.

Innym możliwym powikłaniem jest choroba zakrzepowa, na którą kobiety w ciąży są bardziej narażone. Dlatego ważne jest, by w jakiejkolwiek dłuższej podróży (niekoniecznie samolotem) - długo nie siedzieć, robić przerwy na "spacer", od czasu do czasu poruszać stopami, by uruchomić mieśnie łydek.

Podsumowując - jeżeli chodzi o podróż samolotem w ciąży nie jest to zakazana sprawa, ale zawsze stwarza podwyższone ryzyko. Dlatego warto się skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, by dokładnie omówić to zagadnienie, i uzależnić to od indywidualnych wskazań, a nie od ogólnych poglądów.

Serdecznie pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy to jest konflikt serologiczny?

Witam!
Moje pytanie dotyczy grupy krwi więc moja grupa krwi to AB RH+, a mojego męża BrhD-{ujemny}. Chciałabym się dowiedzieć, czy to jest konflikt serologiczny w naszym przypadku i czy jest to jakieś zagrożenie dla dzidziusia?

Jestem w 16 tygodniu ciąży - ciąża przebiega prawidłowo.
Z góry dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam serdecznie.

KOBIETA, 32 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty