Kiedy występuje konflikt serologiczny?

Witam, nazywam się Magda. Mam takie pytanie: jestem w 12 tygodniu ciąży, mam grupę krwi RH-, a mój partner RH+. Czy zachodzi konflikt? Chciałabym wiedzieć, jakie będę tego skutki (czytałam trochę o tym ,ale nic nie rozumiem, potrzebuję, aby ktoś mi w prosty sposób to wytłumaczył). Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Zakładam, że jest to Pani pierwsza ciąża (nigdy wcześniej Pani nie rodziła ani nie poroniła). Jeśli Pani dziecko odziedziczy grupę krwi (w zakresie Rh) po ojcu, to w przypadku przedostania się do Pani krwiobiegu krwi dziecka - a to często ma miejsce w okresie okołoporodowym - Pani organizm wytworzy przeciwciała przeciwko czynnikowi Rh. Stanie się tak dlatego, że czynnik Rh będzie dla Pani organizmu obcy. Nic jednak nie grozi dziecku, ponieważ ono właśnie się rodzi/urodziło. Ale w następnej ciąży gotowe, wytworzone uprzednio przeciwciała przedostaną się przez łożysko do krwi płodu i mogą wyrządzić mu dużą krzywdę - będą atakować jego krwinki czerwone.

Żeby temu zapobiec, krótko po porodzie dostanie Pani w zastrzyku domięśniowym specjalnie przygotowaną immunoglobulinę, która blokuje wytwarzanie tych przeciwciał. Tak więc, kolejne dziecko będzie w Pani macicy całkiem bezpieczne. I tak po każdym porodzie (lub poronieniu). Mam nadzieję że jasno to wytłumaczyłam!

Pozdrawiam serdecznie