Kiedy występuje konflikt serologiczny?

Witam, nazywam się Magda. Mam takie pytanie: jestem w 12 tygodniu ciąży, mam grupę krwi RH-, a mój partner RH+. Czy zachodzi konflikt? Chciałabym wiedzieć, jakie będę tego skutki (czytałam trochę o tym ,ale nic nie rozumiem, potrzebuję, aby ktoś mi w prosty sposób to wytłumaczył). Byłabym wdzięczna za odpowiedź.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Lek. Aneta Zwierzchowska
83 poziom zaufania

Witam!

Zakładam, że jest to Pani pierwsza ciąża (nigdy wcześniej Pani nie rodziła ani nie poroniła). Jeśli Pani dziecko odziedziczy grupę krwi (w zakresie Rh) po ojcu, to w przypadku przedostania się do Pani krwiobiegu krwi dziecka - a to często ma miejsce w okresie okołoporodowym - Pani organizm wytworzy przeciwciała przeciwko czynnikowi Rh. Stanie się tak dlatego, że czynnik Rh będzie dla Pani organizmu obcy. Nic jednak nie grozi dziecku, ponieważ ono właśnie się rodzi/urodziło. Ale w następnej ciąży gotowe, wytworzone uprzednio przeciwciała przedostaną się przez łożysko do krwi płodu i mogą wyrządzić mu dużą krzywdę - będą atakować jego krwinki czerwone.

Żeby temu zapobiec, krótko po porodzie dostanie Pani w zastrzyku domięśniowym specjalnie przygotowaną immunoglobulinę, która blokuje wytwarzanie tych przeciwciał. Tak więc, kolejne dziecko będzie w Pani macicy całkiem bezpieczne. I tak po każdym porodzie (lub poronieniu). Mam nadzieję że jasno to wytłumaczyłam!

Pozdrawiam serdecznie

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Czy mamy konflikt serologiczny?

Mam 26 lat. Jestem w 3-cim miesiącu ciąży. Czuję się bardzo dobrze. Już 2 razy robiłam badania morfologii i moczu i lekarz prowadzący ciążę twierdził, że są bardzo dobre.
Teraz miałam wykonać również grupę krwi. Okazało się, że mam 0 (Rh ujemny), a mój mąż ma 0 (Rh dodatni). Z mojej niewielkiej wiedzy wynika , iz w takiej sytuacji może dojść do konfliktu. gdy dziecko będzie miało Rh ojca.
Dodam, że jest to moja 1-sza ciąża i mam nadzieje, że do końca będzie przebiegać prawidłowo. Jednak mimo wszystko jestem bardzo zaniepokojona i proszę uprzejmie o fachową radę dotyczącą mojego problemu.
Z góry dziękuję i pozdrawiam.

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka
Lek. Kalina Wysocka-Dubielecka

Witam!

Jak Pani słusznie zauważyła jeżeli dziecko odziedziczyło po ojcu grupę jrwi Rh(+) istnieje ryzyko konfliktu serologicznego. Może do niego dojść, jeżeli krwinki płodu przedostaną się do Pani krwioobiegu. Ponieważ jest to pierwsza ciąża, ryzyko choroby jest bardzo małe. Krew dziecka i matki ma ze sobą styczność zazwyczaj dopiero w czasie porodu.

Ponieważ jednak istnieje ryzyko, że dojdzie do konfliktu, powinna Pani w każdym trymestrze dodatkowo badać krew na obecność przeciwciał anty-D (powstają po kontakcie z Rh dodatnią krwią dziecka). Cechy choroby płodu wynikającej z konfliktu serologicznego można wykryć również w badaniu USG.

Na razie nie powinna się Pani niepokoić. Badania nie wykazują, aby z ciążą działo się coś niepokojącego. Poza tym prawdopodobieństwo, że dojdzie do konfliktu podczas pierwszej ciąży jest niewielkie.
Obecnie ogólnie dostępna jest imunoglobulna anty-D. Jest rutynowo podawana podczas porodu oraz w sytuacjach, w których istnieje ryzyko, że krew płodu przedostała się do krwioobiegu matki. Unieczynnia krwinki płodu, tak że organizm kobiety nie tworzy swoich przeciwciał i nie będzie uszkadzał płodu. Dzięki temu w kolejną ciążę można zajść w dowolnym wybranym przez siebie momencie.

Więcej informacji na temat konfliktu serologicznego znajduje się na stronie: https://zdrowie.parenting.pl/konflikt-serologiczny-a-ciaza

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Co to jest konflikt serologiczny?

Witam, chciałabym się dowiedzieć, co to jest konflikt syrologiczny. Mam grupę krwi 0 Rh-. Jestem teraz w drugiej ciąży, pierwsza to poronienie. Miałam łyżeczkowanie i później po zabiegu dostałam zastrzyk ze wzgledu na tę grupę krwi, żeby przy drugiej nie było komplikacji. Za bardzo nie wiem, o co chodzi. Proszę o wyjaśnienie.

I jeszcze takie pytanko: czy mogę podróżować samolotem, będąc ciąży miedzy 7 a 9 tygodniem? Podróż ok. 2,5 godz. Jedni mówią, że nie jest wskazane, ponieważ grozi poronieniem, inni jeszcze co innego. Nie wiem, co na ten temat już myśleć. Podróże znoszę dobrze. Proszę o szczerą odpowiedź. Dziękuję

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Lek. Magdalena Kowalska
64 poziom zaufania

Witam!

Jeżeli chodzi o Pani pierwsze pytanie. Prosi Pani o ogólne informacje związane z konfliktem serologicznym, dlatego pozwolę sobie odesłać do artykułu na naszym serwisie na ten tema - tutaj. Jeżeli po jego lekturze nadal będzie miała Pani jakieś wątpliwości, z chęcią odpowiem na pytania.

Podróż samolotem jest względnym przeciwskazaniem, ale nie bezwzględnym. Zawsze powinno się brać pod uwagę ogólną kondycję kobiety w ciąży, ważny jest też okres ciąży, tzn. najbardziej bezpieczny do podróżowania jest drugi trymestr  - unika się wtedy możliwych krwawień typowych dla pierwszego trymestru oraz wywołania przedwczesnego porodu, co najbardziej jest możliwe w trzecim trymestrze ciąży. Jeżeli jest to ciąża wysokiego ryzyka bądź mnoga, to odradzałabym. Ważne też jest miejsce, gdzie się leci - by nie była to zbyt drastyczna zmiana klimatu albo miejsce to nie stwarzało wysokiego ryzyka zachorowania na choroby, które są nietypowe dla kraju, w którym mieszka się na stałe.

Innym możliwym powikłaniem jest choroba zakrzepowa, na którą kobiety w ciąży są bardziej narażone. Dlatego ważne jest, by w jakiejkolwiek dłuższej podróży (niekoniecznie samolotem) - długo nie siedzieć, robić przerwy na "spacer", od czasu do czasu poruszać stopami, by uruchomić mieśnie łydek.

Podsumowując - jeżeli chodzi o podróż samolotem w ciąży nie jest to zakazana sprawa, ale zawsze stwarza podwyższone ryzyko. Dlatego warto się skonsultować ze swoim lekarzem prowadzącym ciążę, by dokładnie omówić to zagadnienie, i uzależnić to od indywidualnych wskazań, a nie od ogólnych poglądów.

Serdecznie pozdrawiam.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty