Czy konflikt serologiczny może być niebezpieczny dla dziecka podczas porodu?

Witam. Jestem w 6 miesiącu ciążu. Mam 20 lat i grupę krwi BRh-, a mój partner ma grupę krwi ORh+. Niby mówi się, że przy pierwszym dziecku nie wytwarza się tyle przeciwciał przeciwko dziecku, jednak mimo wszystko boję się, jak to będzie, gdy nastąpi poród. Czy dziecko będzie musiało mieć przetoczoną krew?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.

Jeśli dziecko odziedziczy czynnik Rh po ojcu, to po porodzie otrzyma Pani domięśniowo immunoglobulinę anty-D. Zapobiegnie ona wytworzeniu przez Pani organizm przeciwciał, które mogłyby zaszkodzić kolejnemu dziecku. Dziecko nie będzie musiało mieć przetaczanej krwi, proszę się nie martwić.

Pozdrawiam serdecznie!