Konflikt serologiczny jest czy nie ma?

Jestem w 27 tygodniu ciąży i posiadam grupę A RH-. Badanie na występowanie Przeciwciał anty Rh robiłam w październiku i wyszło że przeciwciała nie występuje. Lekarz kazał mi powtórzyć mi teraz te badanie. Mam pytanie jeśli wyjdzie że przeciwciała występują to oznacza, że ojciec dziecka ma grupę Rh+. Mąż mój ma (B Rh-). Czy to oznaczać będzie, że nie on jest ojcem dziecka?

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

To zależy od tego, jakiego rodzaju przeciwciała zostałyby ewentualnie wykryte. W przypadku wykrycia przeciwciał w surowicy ciężarnej, laboratorium obowiązane jest zawsze zidentyfikować i podać ich nazwę. Gdyby występował konflikt w zakresie układu Rh, czyli gdyby ojcem dziecka był mężczyzna z grupą krwi Rh+, to w przypadku wystąpienia konfliktu spodziewalibyśmy się obecności w Pani krwi przeciwciał antyD. Jeśli zaś wykryto by przeciwciała z zakresu innego układu, np. Kell, to ich obecność nic nie mówiłaby nam o ojcostwie, jako że nie wiemy, czy Pani mąż ma w tym układzie krew zgodną z Panią czy też nie.

Badanie w kierunku obecności alloprzeciwciał nie jest jednak testem na ojcostwo. Nawet jest Pani w ciąży nie z mężem i dziecko ma grupę krwi Rh+, to nie spodziewamy się raczej, by przeciwciała się w Pani organizmie wytworzyły. Do tego dochodzi bowiem najczęściej dopiero po porodzie (dlatego otrzymuje się wtedy immunoglobulinę antyD, mającą za zadanie zapobiec powstaniu tychże przeciwciał).

Pozdrawiam serdecznie!