Brak alloprzeciwciał odpornościowych do antygenów krwinek czerwonych

WITAM!! jestem prawie w 27 tyg ciąży.Mam grupę krwi 0Rh(-)a mój partner BRh( ). Robiłam badania na przeciwciała w 11 tyg. i wyszło w badaniach, że nie wykryto a 22 tyg. ciąży wyszło, że nie alloprzeciwciał odpornościowych do antygenów krwinek czerwonych nie stwierdzono. Czy jeśli w trzecim badaniu wynik wyjdzie ujemny to czy muszę przyjąć Immonoglobulinę?A co w przypadku wykrycia przeciwciał? Bardzo proszę o informację.

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowna Pani,
W sytuacji konfliktu serologicznego, gdy nawet minimalne ilości krwidziecka przedostaną się do krwiobiegu matki, układ odpornościowy matki ( i tyllko matki) zareaguje na obcy antygen, którego nie zna produkcją przeciwciał anty- Rh, które wiążąc się z antygenem D na krwinkach dziecka spowodują ich niszczenie. W profilaktyce konfliktu serologicznego wykonuje się oznaczenia występowania przeciwciał anty-D w surowicy matki. Jeśli nie ma obecności przeciwciał u matki, nie ma niebezpieczeństwa da dziecka. W ciąży badania w kierunku obecności przeciwciał anty-D w surowicy krwi matki wykonuje się : około 12. tygodnia ciąży,a następnie co 6-8 tygodni i i zawsze, w sytuacji krwawienia lub urazu. Obecność przeciwciał anty-D bada się także tuż po porodzie, a u dziecka oznaczanie grupę krwi i obecność antygenu D. Jeśli dziecko będzie Rh dodatnie ( brak antygenu D), dostanie Pani immunoglobulinę, jeśli dziecko będzie Rh ujemnie nie dostanie Pani immunoglobuliny.
Proszę powtarzać wynik według zaleceń lekarza prowadzącego. Jeśli stwierdzi się obecność przeciwciał w Pani organizmie w czasie ciąży w zależności od ich stężenia stosuje się różne strategie leczenia, aby uchronić dziecko przed chorobą hemolityczną. Pozdrawiam.