Czy konieczna będzie transfuzja u noworodka?

Zastanawiamy się z mężem nad kolejnym dzieckiem ale przy pierwszej ciąży okazało się, że mamy konflikt. Ja mam grupę krwi 0RH a mąż AB RH i po porodzie nasza córka została zabrana na OIOM i musiał mieć robioną transfuzję. Po wykonaniu badań i oznaczeniu jej grupy krwi (A RH ) okazało się, że moja grupa krwi ma bardzo mocne przeciwciała do grupy AiB. Czy da się temu jakkolwiek zapobiedz? Czy można uniknąć transfuzji u dziecka przy kolejnym porodzie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w przypadku ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego istnieją różne metody zapobiegawcze, które możemy wdrożyć już podczas ciąży i w przypadku skutecznego leczenia nie będzie potrzeba transfuzja krwi u dziecka po porodzie, która jest wyjściem ostatecznym. Zanim zajdzie Pani w ciążę warto udać się jeszcze do lekarza ginekologa i porozmawiać z nim o tym problemie.

Aktualnie istnieje kilka metod, które pozwalają na urodzenie zdrowego dziecka, nawet jeśli kobieta posiada grupę krwi RH-, jest to m.in. podanie przeciwciał kobiecie, która jest w odpowiednim momencie ciąży (28-30 tydzień) immunoglobuliny anty-RhD, która zapobiegnie powstaniu konfliktu. W razie, gdyby konflikt zaistniał, możliwe jest także leczenie dziecka po porodzie poprzez fototerapię, a także leczenie jeszcze w brzuchu, również dzięki transfuzji krwi, jednak w tym przypadku bezpośredniej do krążenia płodowego (w ten sposób leczona jest niedokrwistość).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-noworodkow-konflikt-serologiczny

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wystepuje-konflikt-serologiczny

https://portal.abczdrowie.pl/transfuzja-wewnatrzmaciczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.