Czy konieczna będzie transfuzja u noworodka?

Zastanawiamy się z mężem nad kolejnym dzieckiem ale przy pierwszej ciąży okazało się, że mamy konflikt. Ja mam grupę krwi 0RH a mąż AB RH i po porodzie nasza córka została zabrana na OIOM i musiał mieć robioną transfuzję. Po wykonaniu badań i oznaczeniu jej grupy krwi (A RH ) okazało się, że moja grupa krwi ma bardzo mocne przeciwciała do grupy AiB. Czy da się temu jakkolwiek zapobiedz? Czy można uniknąć transfuzji u dziecka przy kolejnym porodzie?
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

Co o naszym zdrowiu mówi żywa kropla krwi? [Specjalista radzi]

Krew może wiele powiedzieć o naszym zdrowiu, a jeszcze więcej świeżo pobrana, która natychmiast trafia pod mikroskop. Pozwala nam to określić, czy organizm jest zakwaszony, ma odpowiedni poziom wolnych rodników, nie jest obciążony toksynami, pasożytami czy grzybami.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

w przypadku ryzyka wystąpienia konfliktu serologicznego istnieją różne metody zapobiegawcze, które możemy wdrożyć już podczas ciąży i w przypadku skutecznego leczenia nie będzie potrzeba transfuzja krwi u dziecka po porodzie, która jest wyjściem ostatecznym. Zanim zajdzie Pani w ciążę warto udać się jeszcze do lekarza ginekologa i porozmawiać z nim o tym problemie.

Aktualnie istnieje kilka metod, które pozwalają na urodzenie zdrowego dziecka, nawet jeśli kobieta posiada grupę krwi RH-, jest to m.in. podanie przeciwciał kobiecie, która jest w odpowiednim momencie ciąży (28-30 tydzień) immunoglobuliny anty-RhD, która zapobiegnie powstaniu konfliktu. W razie, gdyby konflikt zaistniał, możliwe jest także leczenie dziecka po porodzie poprzez fototerapię, a także leczenie jeszcze w brzuchu, również dzięki transfuzji krwi, jednak w tym przypadku bezpośredniej do krążenia płodowego (w ten sposób leczona jest niedokrwistość).

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/niedokrwistosc-noworodkow-konflikt-serologiczny

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wystepuje-konflikt-serologiczny

https://portal.abczdrowie.pl/transfuzja-wewnatrzmaciczna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty