Grupy krwi 0Rh- i Brh a starania o ciążę

Dzien dobry mam 26 lat i mam na imie Natalia, Mam nastepujacy problem Od pewnego czasu staramy się z narzeczonym o dziecko niestety do tej pory nie zaszłam w ciąże. Ja mam krew 0Rh- a moj narzeczony ma krew Brh czy to znaczy że nie bedxiemy mogli mieć dziecka nawet jak sie staramy ?Nie bardzo rozumiem na czym to wszystko polega. Czy jest jakaś możliwość aby nasze marzenie o dziecku się spelnilo i nawet jak się uda to żeby dziecko było zdrowe jak to zrobić żeby jednak było wszystko w porządku ? Bardzo proszę o wytłumaczenie mi tych rzeczy. Bedee bardzo wdzieczna za te informacje. Serdecznie pozdrawiam

Piotr Pilarski

Witam serdecznie,

przy takich rodzicach istnieje ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego gdy dziecko będzie miało krew z gruby Rh+. W takim wypadku ważne jest aby pozostawać pod opieką lekarza gdyż istnieje możliwość podania leku który zapobiegnie wytworzeniu przeciwciał przeciwko Rh w organizmie matki. W przypadku wytworzenia przeciwciał jest to niebezpieczne dla kolejnych ciąż. Przy pierwszej ciąży nie ma zagrożenia.

Pozdrawiam.

Magdalena Mroczek

Witam,

Konflikt serologiczny ma miejsce wtedy kiedy do krwiobiegu matki przedostaje się krew dziecka i wtedy wytwarzane są przeciwciała odpornościowe, które mogą uszkodzić krwinki dziecka w kolejnych ciążach. Odczyn Coombsa, czyli badanie mówiące o tym czy doszło do konflikty serologicznego, rutynowo wykonuje się na początku ciąży oraz po 30 tygodniu ciąży. Jeśli jest on negatywny, oznacza to że nie doszło do konfliktu serologicznego. Jeśli jest on pozytywny bardzo ważne jest ustalenie rodzaju przeciwciał z jakimi ma się do czynienia. Najgroźniejszą sytuacją jest taka, kiedy matka ma grupę krwi RhD-, a dziecko RhD+. Może to mieć miejsce w Państwa przypadku. Wtedy bardzo ważne jest stałe monitorowanie poziomu przeciwciał i odczyn Coombsa trzeba wykonywać wiele razy

. Po porodzie może stać sie konieczna transfuzja krwi. Jeśli mamy do czynienia z klasyczną sytuacją kiedy matka ma grupę krwi RhD-, a dziecko RhD+, w takiej sytuacji wstąpienie przeciwciał sprawdza się po porodzie. Jeśli czynnik RhD będzie dodatni, w takim przypadku należy podać odpowiednią antyglobulinę w przeciągu 72 godzin.

W tej chwili nie ma powodu do niepokoju. Mogą Państwo planować dziecko i nie muszą wystąpić problemy z zajściem w ciążę. Dziecko prawdopodobnie urodzi się zdrowe. Ważne jest jednak, aby krew dziecka nie przedostała się do krwi matki, bo może to być niebezpieczne przy planowaniu przyszłych ciąż. W przyszłych ciążach zachodzi ryzyko niedokrwistości u dziecka. Warto jest jednak wiedzieć, że ginekolog musi monitorować ciążę i poziom przeciwciał powinien być sprawdzany.