Niezgodność grupy krwi a śmierć dziecka w łonie

witam jestem 6 tygodni po porodzie i moje dziecko umarlo w lonie ale rodziłam naturalnie bez komplikacj i mamy z mezem nie zgodność grupy krwi ja mam ARH+ a maz ma ARH- .Oprocz synka który umarl to mamy jeszcze corke która jest zdrowa i po urodzeniu corki nie podano mi zastrzyku w czasie ciąży i ani podczas ciąży i czy jest to możliwe przez to ze nie podali mi wtedy zastrzyku i po 6 tygodniach od porodu kiedy mogę zajść w nastepna ciaze
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Do konfliktu serologicznego może dojść tyko w jednym przypadku, mianowicie gdy kobieta ma krew Rh-, mężczyzna Rh+, a ich dziecko dziedziczy Rh+ po ojcu. W efekcie więc mamy do czynienia z niezgodnością między czynnikiem Rh mamy i Rh rozwijającego się dziecka. Do konfliktu serologicznego rzadko dochodzi w czasie pierwszej ciąży. Niebezpieczeństwo będzie jednak czyhać na dziecko z następnej ciąży, również dziedziczącego Rh+ po tacie. Dzieje się tak na skutek matczynej „pamięci immunologicznej". Produkcja przeciwciał w krwi matki zostanie bowiem wznowiona na skutek powtórnego pojawienia się tego samego antygenu (czyli kolejnego dziecka z Rh+). Proces będzie wtedy przebiegał niezwykle szybko. Przeciwciała, już wcześniej wytworzone, przystąpią od razu do ataku, przenikając przez łożysko do płodu i uszkadzając jego czerwone krwinki. W efekcie dochodzi do niedokrwistości, ciężkiej choroby hemolitycznej u noworodków, a w rezultacie do obumarcia ciąży. Gdy rodząca ma krew z Rh-, po porodzie badana jest krew nowo narodzonego dziecka. Jeśli maluszek ma krew również z czynnikiem Rh-, nie trzeba przeciwdziałać konfliktowi serologicznemu w następnej ciąży.
W sytuacji, gdy noworodek ma krew z czynnikiem Rh+, mamie trzeba zaaplikować immunoglobulinę (anty-D). Czas na jej podanie to 72 godziny po porodzie. Immunoglobulina ma za zadanie zniszczyć krwinki płodu z Rh+, które przedostały się do organizmu mamy podczas porodu. Ma to zapobiec problemom w drugiej ciąży.