Czy w przypadku takich grup krwi istnieje ryzyko urodzenia chorego dziecka?

Czy w przypadku gdy matka ma grupę krwi A Rh - a ojciec AB Rh - istnieje ryzyko urodzenia chorego dziecka związane z takim układem grup krwi?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

zakładam, że ma Pani na myśli tzw. konflikt serologiczny. Przy grupach krwi, o jakich Pani wspomina, dziecko może odziedziczyć grupę matki lub ojca, czyli – A Rh- czy AB Rh- albo B Rh-.

Więcej na temat konfliktu serologicznego w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wystepuje-konflikt-serologiczny.

Z kolei konflikt serologiczny zachodzi wówczas, gdy matka ma antygen Rh-, a płód – Rh+. W takiej sytuacji, jeżeli np. podczas porodu do organizmu matki dostanie się krew niemowlęcia, w kolejnych ciążach może dojść do konfliktu serologicznego. Układ immunologiczny matki będzie dążył do zwalczenia krwinek czerwonych płodu, poprzez hemolizę krwi dziecka – czyli rozpad erytrocytów. Wskutek tego ciąża może być narażona na poronienie. Jednak nic nie wskazuje na to, by ten problem dotyczył Pani i partnera.

Być może również ten artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hemolityczna-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.