Zapytaj lekarza

7 4 0 , 3 5 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy w przypadku takich grup krwi istnieje ryzyko urodzenia chorego dziecka?

Czy w przypadku gdy matka ma grupę krwi A Rh - a ojciec AB Rh - istnieje ryzyko urodzenia chorego dziecka związane z takim układem grup krwi?
KOBIETA, 28 LAT 3 miesiące temu

Posiadanie dzieci przy WZW

Dla kobiety w ciąży każdy problem zdrowotny może być niebezpieczny. A wirusowe zapalenie wątroby brzmi groźnie. Czy wobec tego kobieta z wzw może zajść w ciążę?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

zakładam, że ma Pani na myśli tzw. konflikt serologiczny. Przy grupach krwi, o jakich Pani wspomina, dziecko może odziedziczyć grupę matki lub ojca, czyli – A Rh- czy AB Rh- albo B Rh-.

Więcej na temat konfliktu serologicznego w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wystepuje-konflikt-serologiczny.

Z kolei konflikt serologiczny zachodzi wówczas, gdy matka ma antygen Rh-, a płód – Rh+. W takiej sytuacji, jeżeli np. podczas porodu do organizmu matki dostanie się krew niemowlęcia, w kolejnych ciążach może dojść do konfliktu serologicznego. Układ immunologiczny matki będzie dążył do zwalczenia krwinek czerwonych płodu, poprzez hemolizę krwi dziecka – czyli rozpad erytrocytów. Wskutek tego ciąża może być narażona na poronienie. Jednak nic nie wskazuje na to, by ten problem dotyczył Pani i partnera.

Być może również ten artykuł Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hemolityczna-noworodka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.


Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy