Jakie jest ryzyko poronienia lub wad u dziecka?

Mąż miał złą morfologię plemników. Mamy konflikt serologiczny. Ja mam chorą tarczyce ale TSH wyrównane do 1,04. Podczas owulacji ja byłam przeziębiona a mąż brał antybiotyk trzydniowy. Jestem w czwartym tygodniu ciąży. Jakie jest ryzyko poronienia bądź wad? Czy mogę poronić ze względu na wadliwy plemnik bądź konflikt? Jesteśmy młodzi, 21 i 27 lat

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Teratozoospermia, inaczej nieprawidłowa morfologia spermy jest stwierdzana w sytuacji, gdy w próbce nasienia znajduje się mniej niż 30% prawidłowych plemników. Nieprawidłowo zbudowane plemniki nie są w stanie spełnić swojej roli. Mogą to być zaburzenia w wielkości, grubości, czy ułożeniu poszczególnych elementów, czyli główki, wstawki, witki plemnika. Opisane wyżej wady mają znaczący wpływ na szansę poczęcia dziecka drogą naturalną oraz, gdy do niego dojdzie, bezproblemowy rozwój zarodka.

Konflikt serologiczny występuje w obrębie czynnika Rh. Nie napisała Pani, czy posiada czynnik Rh ujemny, czy dodatni. O konflikcie mówimy wówczas, gdy matka dziecka ma grupę krwi Rh(-), a ojciec Rh(+) oraz dziecko odziedziczy grupę krwi po ojcu. Kobieta w ciąży, u której istnieje ryzyko niezgodności z dzieckiem w zakresie grup Rh powinna być pod stałym nadzorem lekarza ginekologa, położnika. Oprócz badań standardowych, w tym szczególnym czasie kobieta wykonuje comiesięczne oznaczanie miana przeciwciał, tzw. odczyn Coombsa. W sytuacji, gdy dojdzie do konfliktu matczyno-płodowego wdraża się odpowiednie leczenie.

Jeśli chodzi o zagrożenie chorobą hemolityczną dziecka, również bardzo duże znaczenie ma fakt, o której ciąży mówimy. Aby konflikt zaistniał, musi nastąpić kontakt krwi matki i dziecka, co zdarza się zazwyczaj dopiero podczas porodu. Gdy do krwioobiegu matki dostanie się krew dziecka, wówczas matka wytwarza przeciwciała anty-Rh, które są zagrożeniem dla dziecka. Stąd konflikt serologiczny jest zagrożeniem raczej przy kolejnych ciążach, oczywiście w wypadku niezgodności grup krwi matki i dziecka.

Każda ciężarna kobieta powinna być pod opieką lekarza prowadzącego, który wdroży indywidualne postępowanie, obserwując okoliczności i dotychczasowy przebieg ciąży. Jeśli tematy, o które Pani pyta, wzbudzają Pani niepokój, proszę dokładnie omówić je z lekarzem prowadzącym i rozwiać wszelkie wątpliwości, aby nie obciążać się w tym szczególnym czasie dodatkowym niepotrzebnym stresem.

Zachęcam też do zapoznania się z artykułami na ten opisywany temat:

https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wystepuje-konflikt-serologiczny

https://portal.abczdrowie.pl/teratozoospermia

Załączam odwołania do odpowiedzi na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/infekcja-wirusowa-u-partnera-a-starania-o-dziecko

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-to-jest-konflikt-serologiczny

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/konflikt-serologiczny-i-szanse-na-donoszenie-ciazy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zaplodnienie-i-rozwoj-ciazy-a-teratozoospermia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.