Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 1 6

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Konflikt grup głównych w pierwszej ciąży

Witam. Mam pytanie dotyczące grup krwi, a mianowicie ja mam grupę 0 Rh -, a mój mąż B Rh+. Staramy się o dziecko i mam pytanie czy przy pierwszej ciąży istnieje ryzyko, że dojdzie do konfliktu serologicznego lub konfliktu grup głównych? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Czym jest świńska grypa?

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

W zakresie czynnika Rh podczas pierwszej ciąży nie obserwuje się konfliktu serologicznego. Może dojść natomiast do konfliktu w zakresie grup głównych (ale jest to bezpośrednio związane z grupą krwi, jaką będzie miało dziecko - a określenie tego przed ciążą na podstawie danych, które Pani podała jest niemożliwe).

Ciężarna z podejrzeniem konfliktu serologicznego w zakresie czynnika Rh oraz grup głównych powinna zgłosić się celem wykonania badań serologicznych - głównie są one wykonywane w dużych szpitalach i w stacjach krwiodawstwa. W pobranej wówczas krwi poszukuje się wytwarzanych przeciwciał. Jeśli zostaną one wykryte, z reguły określa się ich poziom co miesiąc. Oczywiście taka ciąża wymaga specjalnego nadzoru ze strony ginekologa.

Dodam, iż kobiety Rh(-) po pierwszym porodzie otrzymują immunoglobuliny anty-Rh, która ma zapobiegać konfliktowi w zakresie czynnika Rh podczas kolejnej ciąży.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy