Brak przeciwciał odpornościowych do krwinek czerwonych a ciąża

Witam, 28.10.2014 w szpitalu na O. Ginekologii zrobiono mi badanie pod kontem czy jestem w ciąży. Proszę o interpretacje. Wynik badania grupy krwi :B RhD-(ujemny) przeciwciała odpornościowe do antygenów krwinek czerwonych- nie stwierdzono.Co to oznacza? Czy to coś groźnego? Czy brak przeciwciał odpornościowych do krwinek czerwonych przy ciąży może wiązać się z poważnymi komplikacjami lub poronieniem? Staramy się z mężem o pierwsze dziecko. Jestem przerażona tą informacją. Obawiam się najgorszego. Wyszukiwałam na ten temat treści w sieci, ale nie znalazłam nic konkretnego. Z czym wiąże się brak przeciwciał odpornościowych? Czy można to zmienić? Pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

przeciwciała, o które Pani pyta, związane są z patologią określaną jako konflikt serologiczny. Problem ten pojawiać się może wtedy, kiedy matka ma grupę krwi RhD(-), a dziecko grupę krwi RhD(+).

Jeżeli matka dziecka ma grupę krwi RhD(-), to oznacza to, że na jej krwinkach czerwonych nie występuje antygen D. W sytuacji, kiedy jej dziecko ma zaś grupę krwi RhD(+), czyli na jego krwinkach czerwonych jest obecny antygen D, to wtedy może dochodzić do wytworzenia w organizmie matki przeciwciał przeciwko temu właśnie, obcemu w końcu dla organizmu matki, antygenowi.

Przeciwciała odgrywają w ludzkim organizmie niezwykle ważną rolę – stanowią one niezbędny element układu odpornościowego i ich funkcją jest m.in. wspomaganie układu odpornościowego w eliminowaniu różnych, atakujących ludzki ustrój, patogenów. Z produkcją przeciwciał związane są również szczepienia – po zaszczepieniu przeciwko jakiemuś schorzenia wytwarzane są przeciwciała i to właśnie one zapewniają nam ochronę przed tymi chorobami, na które się szczepimy.

Wracając do Pani pytania – jeżeli nie stwierdzono u Pani przeciwciał przeciwko antygenowi D, to najprawdopodobniej nie ma Pani powodów do obaw. Gdyby takowe stwierdzono, wtedy (jeżeli dziecko miałoby grupę krwi RhD+) rzeczywiście istniałoby ryzyko wystąpienia konfliktu serologicznego. Jeżeli zaś tych przeciwciał nie stwierdza się, to jest to sytuacja niebudząca niepokoju.