Osłabienie ekspresji antygenu D z układu Rh/ Ccee

witam odebrałam wynik badania grupy krwi, który wygląda następująco: B RhD- osłabienie ekspresji antygenu D z układu Rh/ Ccee, K-, zdażyłam doczytać, że jestem w 1% populacji,który może być dawcą a biorcą -, pytanie moje jest takie: jestem w 17 tygodniu ciąży, co to oznacza dla ciąży? czy coś grozi dziecku, czy czekają mnie jakieś dodatkowe badania, leki? zastrzyk z immunoglobuliny po porodzie? pierwsza ciąża, ojciec Rh

MichaĹ Kurek

Szanowna Pani!
Jeśli ojciec jest Rh +, istnieje szansa, że może dojść do konfliktu serologicznego.
z poważaniem. Może do tego dojść jeśli krwinki dziecka, które może być Rh + (po ojcu) dostaną się do Pani krwiobiegu. Wówczas, może nastąpić wytwarzanie przez Pani organizm przeciwciał anty-D, niszczących krwinki posiadające antygen-D.

Taka sytuacja występuje jednak dopiero podczas porodu lub poronienia. Aby zapobiec wytwarzaniu przeciwciał, podaje się matce immunoglobulinę (przeciwciała) anty-D.
z poważaniem
Michał Kurek