Konieczność otrzymania przeciwciał rh po porodzie

Witam.
W sierpniu 2008 urodziłam córeczkę. Mamy z mężem niezgodność rh. Ja mam grupę krwi BRH- a mój mąż BRH+. Ciąża przebiegła prawidłowo, urodziłam w 37 tyg. ciąży zdrowe dziecko. Nie jestem pewna czy po porodzie dostałam przeciwciała (nie wiem czy powinnam je dostać). Jeśli tak, a nie otrzymałam ich, to co mam teraz zrobić?

Z nieoficjalnych źródeł wiem, że przy pierwszej ciąży nie ma zagrożenia, ale zaraz po porodzie powinni mi podać przeciwciała. Czy powinnam otrzymać przeciwciała przed kolejnym zajściem w ciąże? Czy istnieje możliwość sprawdzenia w szpitalu, czy taka okoliczność miała lub nie miała miejsce, bo na wypisie ze szpitala nie ma żadnej wzmianki?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Powinna Pani dostać w ciągu 72 godzin po porodzie zastrzyk domięśniowy z immunoglobuliną anty D. W pierwszej ciąży rzeczywiście nie ma zagrożenia dla dziecka, ale jeśli nie zostanie wdrożona profilaktyka (czyli nie zostanie wykonana wyżej wymieniona iniekcja), to istnieje ryzyko choroby hemolitycznej u kolejnego dziecka. Proponuję udać się do szpitala, w którym Pani rodziła, i osobiście zapytać lekarza, który robił wypis, o to, czy podano Pani immunoglobulinę. Być może pominięto ten fakt w wypisie- z pewnością w dokumentacji szpitalnej będzie jednak można odnaleźć odpowiednią adnotację, jeśli dostała Pani zastrzyk.

Jeśli okaże się, że nie otrzymała Pani iniekcji, to w kolejnej ciąży konieczny będzie wzmożony nadzór nad dzieckiem (teraz jest już za późno na podawanie immunoglobuliy). Regularnie kontrolowana będzie Pani krew pod kątem poziomu przeciwciał anty D (czyli przeciwko czynnikowi Rh). Częściej będzie miała Pani również wykonywane badanie USG, aby wcześnie wychwycić ewentualne objawy rozwijającej się u dziecka choroby. W razie wyraźnego, niebezpiecznego wzrostu poziomu przeciwciał w Pani organizmie, konieczna może być transfuzja krwi u dziecka- wewnątrzłonowo (poprzez nakłucie pępowiny) lub po wcześniejszym, planowym ukończeniu ciąży.
Miejmy jednak nadzieję, że tego typu interwencje nie będą konieczne. Zapraszam do lektury artykułu o konflikcie serologicznym w naszym serwisie: http://parenting.pl/portal/konflikt-serologiczny.

Pozdrawiam serdecznie!