Szanowna Pani,
W Pani sytuacji, biorąc pod uwagę wrodzoną wadę serca, zaleca się skonsultowanie się z zespołem lekarzy specjalistów, którzy mogą wspólnie ocenić Pani stan zdrowia i podjąć decyzję o optymalnym planie porodu. W szczególności warto zwrócić się do:
1. Kardiologa specjalizującego się w kardiologii ciąży – W wielu szpitalach istnieją ośrodki specjalizujące się w opiece nad kobietami w ciąży z chorobami serca. Taki lekarz będzie miał doświadczenie w monitorowaniu stanu serca i dostosowaniu leczenia do zmieniających się warunków podczas ciąży.
2. Kardiologa kardiochirurga – Specjalista, który zna się na wrodzonych wadach serca i może ocenić, czy w Pani przypadku konieczne jest planowanie cesarskiego cięcia lub innych interwencji medycznych, szczególnie w kontekście ryzyka podczas porodu.
3. Ginekologa-położnika z doświadczeniem w ciążach wysokiego ryzyka – Szpital, który Pani wybierze na poród, powinien mieć odpowiednie zaplecze i personel, w tym położników, którzy współpracują z kardiologami. Warto poszukać ośrodka, który posiada oddział kardiochirurgii, ponieważ może to być istotne w przypadku komplikacji związanych z Panią wadą serca.
4. Zespół medyczny (ginekolog, kardiolog, anestezjolog) – Zaleca się, aby cała opieka nad Panią w okresie ciąży oraz w trakcie porodu była skoordynowana przez zespół specjalistów. Oprócz ginekologa i kardiologa, w zespole powinni znaleźć się także anestezjolodzy, którzy ocenią ryzyko związane z porodem, szczególnie w kontekście znieczulenia.
Zaleca się także, aby Pani ginekolog i kardiolog skierowali Panią do odpowiedniego szpitala, w którym odbywają się porody kobiet z chorobami serca, aby móc zapewnić Pani najlepszą opiekę w tym ważnym okresie.
Poniżej wskaże Pani ośrodki,które są odpowiednie:
1. Instytut Kardiologii w Warszawie (Warszawa)
Jest to jeden z wiodących ośrodków kardiologicznych w Polsce, który posiada oddział kardiologii ciąży oraz doświadczenie w opiece nad pacjentkami z chorobami serca w ciąży. W Instytucie Kardiologii działa także szpital, w którym przeprowadza się porody u kobiet z chorobami serca.
2. Szpital Kliniczny im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie (Warszawa)
Jest to placówka medyczna, która łączy specjalizację w kardiologii i ginekologii. Działa tutaj zespół lekarzy specjalizujących się w ciążach wysokiego ryzyka, w tym u pacjentek z wrodzonymi wadami serca.
3. Szpital Uniwersytecki w Krakowie (Kraków)
Szpital posiada oddział kardiologii i kardiologii interwencyjnej oraz doświadczenie w prowadzeniu ciąż wysokiego ryzyka. Mają tu także specjalistów zajmujących się chorobami serca w ciąży.
4. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie (Warszawa)
Jest to szpital o wysokiej renomie, w którym działa oddział kardiologii i kardiologii interwencyjnej, a także posiada doświadczenie w opiece nad pacjentkami z chorobami serca i prowadzeniu ciąż wysokiego ryzyka.
5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Gdańsku (Gdańsk)
Szpital posiada wysokospecjalistyczną opiekę nad kobietami z chorobami serca, także w okresie ciąży. Gdańsk jest jednym z ośrodków, który współpracuje z kardiologami i kardiologami-interwencyjnymi.
6. Szpital im. M. Kopernika w Łodzi (Łódź)
Jest to kolejny szpital, który oferuje kompleksową opiekę nad kobietami w ciąży z chorobami serca. Posiadają odpowiednią kadrę lekarską i sprzęt do monitorowania stanu zdrowia pacjentek.
Przy wyborze szpitala warto również sprawdzić, czy placówka ta współpracuje z ośrodkami kardiochirurgicznymi, ponieważ w niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja z chirurgiem kardiochirurgiem, który będzie mógł pomóc w zaplanowaniu porodu oraz opiece po porodzie.
Z poważaniem,
Położna Martyna Dudzińska
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Ciąża zagrożona tkz wysokiego ryzyka - jeszcze raz – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Leczenie miastenii u 79-latki – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Czy wrodzona wada serca może być przeciwwskazaniem do porodu? – odpowiada Lek. Paweł Szadkowski
- Czy poród może się odbyć naturalnie czy tylko przez cesarskie cięcie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Jaki lekarz może mi wystawić takie skierowanie? – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
- Ubytek przegrody międzykomorowej w badaniu prenatalnym – odpowiada Lek. Małgorzata Horbaczewska
- Wrodzona wada serca: wysoki okołobloniasty ubytek przegrody m-komorowej – odpowiada Lek. Tomasz Budlewski
- W jaki sposób można dostać się na dzienny oddział psychiatryczny? – odpowiada Mgr Anna Suligowska
- Czy powinnam zgłosić się do lekarza w takiej sytuacji? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Wada serca u płodu w 22. tygodniu ciąży – odpowiada Lek. Aleksandra Witkowska
artykuły
Kardiolog - czym się zajmuje i jakie choroby leczy?
Kardiolog to lekarz zajmujący się profilaktyką, di
Kardiochirurg - czym się zajmuje, badania, skierowanie
Kardiochirurg jest to lekarz, zajmujący się chirur
Kongres Wyzwań Zdrowotnych: program KOS-Zawał jest skuteczny, opłacalny i dobrze oceniany
Pacjenci objęci programem KOS-Zawał mają lepsze ro