Do jakiego lekarza w takiej sytuacji powinnam się zgłosić?

Witam. Jestem w 25 tygodniu ciąży, mam wrodzoną wadę serca jaką jest jednopłatkowa zastawka aortalna (umiarkowana stenoza, łagodna ekscentryczna fala zwrotna), poszerzona aorta wstępująca do 36mm. Dotychczas chodziłam na wizyty do ginekologa i kardiologa prywatnie - ale polecono mi szukać szpitala do porodu gdzie jest odział kardiochirurgii, lekarze na pytanie o poród rozkładają ręce, ginekolog nie widzi przeciwwskazań, kardiolog nie wie. Co w takiej sytuacji powinna zrobić? Do kogo się zgłosić?
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu

Szanowna Pani,



W Pani sytuacji, biorąc pod uwagę wrodzoną wadę serca, zaleca się skonsultowanie się z zespołem lekarzy specjalistów, którzy mogą wspólnie ocenić Pani stan zdrowia i podjąć decyzję o optymalnym planie porodu. W szczególności warto zwrócić się do:



1. Kardiologa specjalizującego się w kardiologii ciąży – W wielu szpitalach istnieją ośrodki specjalizujące się w opiece nad kobietami w ciąży z chorobami serca. Taki lekarz będzie miał doświadczenie w monitorowaniu stanu serca i dostosowaniu leczenia do zmieniających się warunków podczas ciąży.

2. Kardiologa kardiochirurga – Specjalista, który zna się na wrodzonych wadach serca i może ocenić, czy w Pani przypadku konieczne jest planowanie cesarskiego cięcia lub innych interwencji medycznych, szczególnie w kontekście ryzyka podczas porodu.

3. Ginekologa-położnika z doświadczeniem w ciążach wysokiego ryzyka – Szpital, który Pani wybierze na poród, powinien mieć odpowiednie zaplecze i personel, w tym położników, którzy współpracują z kardiologami. Warto poszukać ośrodka, który posiada oddział kardiochirurgii, ponieważ może to być istotne w przypadku komplikacji związanych z Panią wadą serca.

4. Zespół medyczny (ginekolog, kardiolog, anestezjolog) – Zaleca się, aby cała opieka nad Panią w okresie ciąży oraz w trakcie porodu była skoordynowana przez zespół specjalistów. Oprócz ginekologa i kardiologa, w zespole powinni znaleźć się także anestezjolodzy, którzy ocenią ryzyko związane z porodem, szczególnie w kontekście znieczulenia.



Zaleca się także, aby Pani ginekolog i kardiolog skierowali Panią do odpowiedniego szpitala, w którym odbywają się porody kobiet z chorobami serca, aby móc zapewnić Pani najlepszą opiekę w tym ważnym okresie.



Poniżej wskaże Pani ośrodki,które są odpowiednie:

1. Instytut Kardiologii w Warszawie (Warszawa)

Jest to jeden z wiodących ośrodków kardiologicznych w Polsce, który posiada oddział kardiologii ciąży oraz doświadczenie w opiece nad pacjentkami z chorobami serca w ciąży. W Instytucie Kardiologii działa także szpital, w którym przeprowadza się porody u kobiet z chorobami serca.

2. Szpital Kliniczny im. Prof. W. Orłowskiego w Warszawie (Warszawa)

Jest to placówka medyczna, która łączy specjalizację w kardiologii i ginekologii. Działa tutaj zespół lekarzy specjalizujących się w ciążach wysokiego ryzyka, w tym u pacjentek z wrodzonymi wadami serca.

3. Szpital Uniwersytecki w Krakowie (Kraków)

Szpital posiada oddział kardiologii i kardiologii interwencyjnej oraz doświadczenie w prowadzeniu ciąż wysokiego ryzyka. Mają tu także specjalistów zajmujących się chorobami serca w ciąży.

4. Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie (Warszawa)

Jest to szpital o wysokiej renomie, w którym działa oddział kardiologii i kardiologii interwencyjnej, a także posiada doświadczenie w opiece nad pacjentkami z chorobami serca i prowadzeniu ciąż wysokiego ryzyka.

5. Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Gdańsku (Gdańsk)

Szpital posiada wysokospecjalistyczną opiekę nad kobietami z chorobami serca, także w okresie ciąży. Gdańsk jest jednym z ośrodków, który współpracuje z kardiologami i kardiologami-interwencyjnymi.

6. Szpital im. M. Kopernika w Łodzi (Łódź)

Jest to kolejny szpital, który oferuje kompleksową opiekę nad kobietami w ciąży z chorobami serca. Posiadają odpowiednią kadrę lekarską i sprzęt do monitorowania stanu zdrowia pacjentek.

Przy wyborze szpitala warto również sprawdzić, czy placówka ta współpracuje z ośrodkami kardiochirurgicznymi, ponieważ w niektórych przypadkach może być konieczna konsultacja z chirurgiem kardiochirurgiem, który będzie mógł pomóc w zaplanowaniu porodu oraz opiece po porodzie.





Z poważaniem,

Położna Martyna Dudzińska



0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Do jakiego lekarza powinnam zgłosić się z takimi objawami?

Dzień dobry proszę o poradę do kogo mam się dalej zgłosić i co robić mam 26 lat od jakiegoś roku miałem bole głowy i karku i szumy uszne nie dawno zrobiłem rezonans magnetyczny szyji i o to wynik ; Spłycenie lordozy szyjnej. Wysokość trzonow kregowych zachowana. Osteofity krawędzi trzonów zwłaszcza C4 . W trzonie C4 wyspa wielkości około 5mm . Krążki miedzykregowe odc szyjnego o prawidłowy sygnale i wielkości. Krążek międzykregowy C3-C4 rozlanym poszerzeniem pierścienia wloknistego powodujący ograniczenie lewego otworu miedzykregowego na tle dyskopatie . Krążek międzykregowy C4-C5 ,C5-C6 z niewielką wypuklina skierowaną do prawego otworu miedzykregowe z ograniczeniem jego dolnej części nieco pogłębionej przez osteofit . Pozostałe krążki miedzykregowego odcinka szukanego bez przemieszczeń w stronę kanału kręgowego . Rdzeń kregowy w widocznym zakresie bez ogniskowych . Przestrzeń przykregoslupowa bez cech patologii. Niewielkie zgrubienie zatok szczękowych.
MĘŻCZYZNA, 26 LAT ponad rok temu
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Do jakiego lekarza powinnam zgłosić się z takimi problemami?

Dzień dobry, od lat bardzo źle znoszę miesiączki. Jestem wtedy drażliwa, pełna silnej złości, miewam myśli samobójcze, mam wahania nastroju, bóle głowy, brak apetytu, nagle łapię alergie i dostaje bóli pleców. Moje miesiączki są obfite i bardzo bolesne. Nie pomagają tabletki przeciwbólowe. Przyjmuje leki SSRI z powodu zaburzeń psychicznych, ale one nie zmniejszają odczuwanych objawów. Miesiączki pogarszają moje dolegliwości psychiczne. Wycofuje się społecznie, mało rozmawiam. Zakrwawiam ubrania i muszę często korzystać z toalety. Wszystko trwa od 7-10 dni przed okresem i utrzymuje się do ok. 4 dnia miesiączki. Do jakiego lekarza powinnam zgłosić się z takimi problemami ?
KOBIETA, 22 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witam serdecznie,

z pewnością warto zgłosić się do ginekologa i opowiedzieć mu o swoich dolegliwościach. Tak uciążliwe menstruacje wymagają podjęcia działań diagnostycznych. Być może cierpi Pani na jakieś schorzenia lub zaburzenia hormonalne, z powodu których krwawienie jest obfite i bardzo bolesne.

Można to zweryfikować wyłącznie podczas wizyty ginekologicznej. Lekarz musi Panią zbadać, by móc powiedzieć coś więcej.

Temat ten został poruszony w innych pytaniach, które umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-radzic-sobie-z-wahaniami-nastroju-emocjami-przed-i-w-trakcie-okresu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obfite-i-bolesne-miesiaczki-u-nastolatki,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/nieregularne-bardzo-obfite-i-bolesne-miesiaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty