Czy powinnam zgłosić się do lekarza w takiej sytuacji?

Dzień dobry. Czy powinnam zgłosić się do lekarza po tym jak zostałam delikatnie podrapana przez młodego psa (pies osoby znajomej, ale jeszcze przed pierwszym szczepieniem na wściekliznę, bo ma 2 miesiące). Wcześniej podrapana ręka została polizana przez tego psa. Ogólnie nie boję się zarażenia wścieklizną od tego konkretnego psa, ponieważ mam zaufanie do właściciela i wiem, że pies jest pod stałą opieką weterynaryjną, jest zaszczepiony przeciwko niektórym chorobom, zaopiekowany, a także nie chodzi samopas i jest pod kontrolą właściciela. Bardziej zastanawiam się czy jest jakieś ryzyko, jeśli ten pies miał wcześniej kontakt z innym psem (np. na spacerze) i no nie wiem, pieski się witały pyszczkami itp. Czy taka pośrednia transmisja wścieklizny jest możliwa? Np. jeśli od kontaktu psa z innym psem minęło kilka minut a potem ten pies mnie polizał i podrapał? Powiem tylko, że rana została przemyta wodą z mydłem i zastosowany został Octenisept. Jakie jest ryzyko i czy powinnam przyjąć jakieś szczepienia? Centralna Polska - łódzkie.
KOBIETA, 30 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wszystko zależy od tego, jak duże było to zadrapanie. Jeśli doszło do przerwania ciągłości skóry, to istnieje ewentualne ryzyko. Jeśli nie, to nie ma powodów do obaw. Wspomina Pani jednak, że pies jest zadbany i ma dopiero dwa miesiące. Mało prawdopodobne więc, aby chorował on na wściekliznę.

Wirus wścieklizny można przenieść wyłącznie podczas bezpośredniego kontaktu z chorym zwierzęciem. Pośrednia transmisja jest mało prawdopodobna. Naszym zdaniem nie ma więc powodów do obaw, jeśli chodzi o zarażenie wścieklizną w Pani przypadku. W związku tym nie ma konieczności przyjmowania szczepienia. Jeśli mimo wszystko obawia się Pani, to proszę porozmawiać na ten temat z lekarzem, który podejmie ostateczną decyzję.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wskazania-do-szczepienia-przeciw-wsciekliznie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kiedy-po-urazie-nalezy-zaszczepic-sie-na-wscieklizne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/prawdopodobienstwo-zarazenia-sie-wscieklizna-po-ugryzieniu-przez-psa.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.