Czy szczepienie po takim czasie dalej działa?

Dzień dobry. Parę dni temu byłam na wsi i obwąchał mnie pies, dotykając pyszczkiem nogi. Nie mam żadnych otwartych ran na nodze, jedynie stare ze strupem. Pies na gospodarstwie wśród licznych innych psów, wypuszczany na pole, raczej nie szczepiony. Można się zarazić w ten sposób? Mam liczne rany na dłoniach ze względu na egzemę, a witałam się z właścicielem psa i dotykałam kilku rzeczy. Czy mogłam się zarazić, jeśli on by wcześniej miał kontakt ze ślina tych zwierzaków i dotknął moich ran? W lutym zeszłego roku miałam szczepienie poekspozycyjne po obślinieniu przez obcego psa i od tego czasu boje się tej choroby. Czy szczepienie po takim czasie dalej działa czy należałoby wziąć dawkę przypominającą?
KOBIETA, 33 LAT 4 tygodnie temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

samo obwąchanie przez psa czy też dotknięcie pyszczkiem nogi nie jest ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie znajdowały się na niej żadne rany. W ten sposób z pewnością nie dojdzie do przeniesienia wirusa wścieklizny. Pośrednie przeniesienia wirusa również nie jest możliwe, dlatego naszym zdaniem nie powinna się Pani obawiać zarażenia wścieklizną w opisany sposób.

Po przyjęciu szczepienia poekspozycyjnego w pięciu dawkach odporność utrzymuje się do pięciu lat, dlatego i tak powinna być Pani chroniona.

Podobne pytania umieszczamy pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/szczepienia-przeciw-wsciekliznie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-dziala-szczepienie-na-wscieklizne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-wscieklizna-po-dotknieciu-przedmiotu-z-wirusem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.