Jak długo działa szczepienie na wściekliznę?

Dzień dobry. W czerwcu i lipcu tego roku, czyli około 4 miesiące temu zostałam poekspozycyjnie zaszczepiona na wściekliznę wg schematu Zagrzeb (4 dawki Verorabu). Na początku września znów miałam narażenie, ugryzł mnie niezaszczepiony pies i dostałam wtedy jedną, pojedyńczą dawkę przypominającą (też Verorab). Jestem zatem po 5 dawkach preparatu. Mam pytanie, jak długo chroni mnie te 5 dawek? Obecnie mam niestety styczność z dzikimi myszami, boję się, że przy sprzątaniu mogłabym zostać ugryziona i narażona na wściekliznę. Czy w wypadku ugryzienia przez mysz dziką potrzebuję kolejnej dawki szczepionki czy już nie? Ostatnia dawka Verorabu była 7 września, dziś mamy 17 listopada. Jak długo chroni mnie szczepienie?
KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry, kwalifikację do kolejnego szczepienia przeciw wściekliźnie powinien przeprowadzić lekarz specjalista, zajmujący się chorobami zakaźnymi. W związku z tym to on zadecyduje, czy konieczne będzie u Pani kolejne szczepienie przypominające.

Przeciwciała poszczepienne, które uzyskaliśmy w związku z profilaktyką poekspozycyjną na wirus wścieklizny, powinny utrzymywać się w organizmie człowieka do kilku (5) lat, jednak nie powinniśmy podejmować tak ważnej decyzji co do dalszego postępowania w przypadku pogryzienia przez dzikie zwierzę, bez konsultacji z lekarzem. Dodatkowo warto pomyśleć o zbadaniu poziomu przeciwciał w związku z przyjętymi przez Panią szczepionkami.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty