Czy mam zaszczepić się na wściekliznę?

Dzień dobry, Miesiąc temu udrapal mnie mój kot i kichnal na mnie. Kot nie szczepiony ma kontakt z innymi kotami. Czy mam powody do niepokoju ? Kot nie zmienił swojego zachowania Czy powinnam iść się zaszczepić orzeciwko wściekliźnie ?
KOBIETA, 49 LAT 2 tygodnie temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry, w przypadku podejrzenia wścieklizny u zwierzęcia, które nas pogryzło/podrapało, powinniśmy jak najwcześniej zgłosić się do lekarza zajmującego się chorobami zakaźnymi. W związku z tym, że minął już miesiąc, a kot nadal żyje i jeśli nie wykazuje on specyficznych objawów dla tej choroby jak: ślinienie, niespokojne lub nadmiernie spokojne zachowanie (ogólnie jego zmiana), mały apatyt, gorączka, problemy z układem pokarmowym, oznacza to, że najprawdopodobniej nie był on zakażony i nie przeniósł wirusa na Panią.

Poza tym na szczepienie po ekspozycji, byłoby raczej w tym momencie już za późno.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty