Czy jest ryzyko wścieklizny w tym przypadku?

Prawie 4 miesiące temu uciekł nam z domu kot, który nigdy nie wychodził, nie był szczepiony na wściekliznę. Wczoraj został złapany, ale przy okazji podrapał osobę która go złapała, ja tez mam małe draśnięcie. Boje się, że kot mógłby być Zarażony, chociaż nie daje żadnych objawów. Kot przebywał raczej w okolicach domów mieszkalnych, raczej nie ma żadnych śladów ugryzień przez dzikie zwierze, jest to dość młody kot, nie ma nawet roku, póki co zachowuje się normalnie. Czy jeżeli kot by dawał objawy wścieklizny, byłoby już za późno na podanie szczepienia dla osób, które podrapał? Bardzo mnie to stresuje, był na kontroli u weterynarza, ale tez nie dostaliśmy jednoznacznej odpowiedzi.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w sytuacji, gdy dojdzie do takiego kontaktu z nieznanym nam zwierzęciem, należy przyjąć szczepienie jak najszybciej, jednak nie później niż do 15 dni, w tym przypadku może być już za późno, aby cokolwiek zrobić. Ważne jest jednak, czy doszło do kontaktu rany ze śliną kota, jeżeli nie, nie dojdzie przeważnie do transmisji wirusa, gdyż ten przenosi się najczęściej poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną raną, spojówką, śluzówką. Zatem ryzyko wystąpienia choroby jest powiązane z tym, do jakiego kontaktu dokładnie doszło.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-grozna-jest-wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.