Czy mam jeszcze powtórzyć szczepienie na wściekliznę?

Dzień dobry, Około 10 miesięcy temu byłem szczepiony 5 dawkami preparatu Verorab na wściekliznę po kontakcie z nietoperzem. 3 tygodnie temu miałem pechową sytuację i nieznany mi pies ugryzł mnie lekko w nogę. Nie wyglądał na bezdomnego, ale uciekł i najpewniej nie uda się już go znaleźć. Z tego powodu postanowiłem zbadać poziom przeciwciał przeciw wściekliźnie. Był to zwykły test ELISA z krwi, który zrobiłem w "Śląskie Laboratoria Analityczne". Dzisiaj (czas oczekiwania wynosił 3 tygodnie) otrzymałem wynik i mój poziom przeciwciał wynosi 3.9 IU/mL. Zastanwiam się jednak czy ten test na pewno jest wiarygodny. Czy powinienem dla bezpieczeństwa zaszczepić się raz jeszcze? Dziękuję, Pozdrawiam!

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

skuteczność preparatów szczepionkowych na wściekliznę jest wysoka i utrzymuje się zazwyczaj przez kilka lat u człowieka. W przypadku ponownego pogryzienia osoby, która przyjęła już szczepionkę przeciw wściekliźnie, należy po raz kolejny poddać się szczepieniu poekspozycyjnemu – w tym przypadku należy przyjąć 2 dawki. Najlepiej byłoby, gdyby udał się Pan na oddział zakaźny i zasięgnął porady lekarza chorób zakaźnych, który zadecyduje o dalszym szczepieniu. Wynik, który otrzymał Pan po zbadaniu poziomu przeciwciał, powinien być jak najbardziej wiarygodny w tym przypadku.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://portal.abczdrowie.pl/ugryzienie-psa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.