Czy jest u mnie ryzyko wścieklizny w tej sytuacji?

Chciałam zapytać czy w moim przypadku istnieje możliwość złapania wścieklizny. Zjadła kukurydzianą chrupkę, która była nadgryziona przez mysz w moim domku w lesie. Chrupka była nadgryziona przynajmniej 1,5 miesiąca temu. Od razu jak się zorientowałam, ze opakowanie było naruszone umyłam zęby oraz wypłukałam płynem do płukania. Mam jednak w jamie ustnej podrażnione dziąsło. Czy powinnam przyjąć profilaktycznie szczepionkę przeciw wściekliźnie?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Wścieklizna to choroba o ciężkim przebiegu, wywołująca wiele obaw. Nazywana bywa również wodowstrętem z uwagi na jeden z objawów. Człowiek może zarazić się wścieklizną od chorego zwierzęcia na skutek pokąsania przez nie lub przez kontakt uszkodzonej skóry, czy błon śluzowych ze śliną zwierzęcia. Na wściekliznę chorują zwierzęta stałocieplne takie, jak pies, kot, skunks, nietoperz, lis.

Jeśli chodzi o gryzonie, istotna jest informacja, że każdy gatunek zwierzęcia ma inny biotyp wirusa wścieklizny. Dlatego mamy np. wirus psi, lisi itd. Dla człowieka nie ma osobnego biotypu. Małe gryzonie, jak mysz, szczur, chomik na ogół nie mogą być zagrożeniem dla człowieka, z uwagi na to, że ich biotyp nie jest w stanie wywołać u niego choroby.

W opisanej przez Panią historii, ważne jest również to, że wirus wścieklizny poza zakażonym organizmem szybko ginie, w wysuszonej ślinie zachowuje żywotność do 14 godzin.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, nie ma powodów do obaw.

Ewentualnie kontakt ze specjalistą chorób zakaźnych pomoże ostatecznie rozwiać wszelkie wątpliwości.

Pozdrawiam Panią ciepło i zapraszam do przeczytania artykułów na podobny temat:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-od-zwierzecia

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.