Zapytaj lekarza

7 4 0 , 7 7 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Przenoszenie wścieklizny przez małe zwierzęta

Witam. Mam pytanie dotyczące wirusa wścieklizny.Czy drobne gryzonie( mysz,szczur,chomik) mogą przenieść wirusa na człowieka?? ostatnio idąc ulicą ujrzałam padłą mysz, lekko przykrwawioną, przeszłam koło niej kilka centymetrów.Mam pytanie czy jeśli gdzieś butem dotknełabym tej myszy, a ona np.byłaby chora na wścieklizne, to czy na owym bucie jest ryzyko przeniesienia wirusa?czy na przedmiotach wirus długo zachowuje żywotność.
KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Czym jest wirus HIV i jaka jest skala jego występowania

Charlie Sheen oficjalnie przyznał, że jest nosicielem wirusa HIV, co ukrywał przez wiele lat. Jak wyglądają statystyki zachorowalności w Polsce i na świecie? Czym jest wirus HIV? Kto znajduje się w grupie ryzyka i w jaki sposób sprawdzić, czy jesteśmy jego nosicielami. Czy każda osoba zakażona wirusem HIV zachoruje na AIDS? Na te i inne pytania odpowiada gość Pauliny Smaszcz-Kurzajewskiej - immunolog dr Paweł Grzesiowski.

Aleksander Ropielewski
79 poziom zaufania

Małe zwierzęta, mogą przenosić wściekliznę, jednak jedynie poprzez bezpośredni kontakt. Nie ma możliwości zarażenia w sytuacji przez Panią opisanej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy