Czy mogło dojść do zakażenia wścieklizną w tym wypadku?

Witam, ostatnio znalazłem w bagażniku samochodu gniazdo myszy. Skojarzyłem to z pewnym zdarzeniem z zeszłej środy 29.12.2021. mianowicie podczas jazdy samochodem poczułem lekkie ukłucie w okolicy łydki bardzo lekkie, o którym później całkowicie zapomniałem ponieważ czułem to jedynie przez ułamek sekundy w momencie samego ukłucia, później w tym miejscu nie czułem nic żadnego bólu itd. Przypomniałem sobie o tej sytuacji właśnie w momencie gdy odnalazłem to gniazdo, samochód jest rzadko użytkowany, obok gniazda było sporo odchodów więc wydawało się że nie jest to świeża sprawa. Zmierzam do tego czy zakładając że owe ukłucie było ugryzieniem myszy co wydaje mi się bardzo mało prawdopodobne to czy w tej sytuacji powinienem przyjac szczepienie przeciw wściekliźnie? Na nodze znalazłem jedynie w jednym miejscu strupek wielkości 1mm, który już właściwie odpadł, wokół skóra niezmieniona, nie pamiętam nawet czy to było właśnie dokładnie to miejsce w którym poczułem ukłucie gdyż jak wspomniałem trwało to ułamek sekundy. Nie wiem co robić w tej sytuacji, nie mam nawet pewności że do ugryzienia doszło więc nie chciałbym niepotrzebnie przyjmować szczepień. Tym bardziej że jeśli nawet to ukłucie byłoby ugryzieniem to zostały by dokonane przez małego gryzonia a z tego co wyczytałem nie opisano przypadku przeniesienia wirusa wścieklizny z myszy na człowieka. Miałem oczywiście na sobie zimowe buty, dwie pary skarpet i spodnie dżinsowe więc jeśli akurat nie doszło do podwinięcia spodni to potencjalne ugryzienie było przez spodnie bądź skarpety. Proszę o poradę, wiem że nawet niektóre szpitale zakaźne nie szczepią przeciw wściekliźnie po ugryzieniu przez gryzonia a w mojej sytuacji nawet nie mam pewności że ugryzienie było. Zdarzenie miało miejsce w powiecie lubelskim, z tego co się orientuję w zeszłym roku nie było żadnego przypadku wścieklizny w woj lubelskim.
MĘŻCZYZNA, 36 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Dzień dobry!

Wścieklizna (nazywana też wodowstrętem) to choroba zakaźna o ostrym przebiegu. Atakuje ośrodkowy układ nerwowy, namnażając się w nim. Do zarażenia może dojść na skutek pokąsania przez chore zwierzę lub kontakt uszkodzonej skóry człowieka, lub jego błon śluzowych (ewentualnie spojówki oka). Zarazki wścieklizny mogą przenieść się na człowieka od zwierząt stałocieplnych domowych i dzikich, jak pies, kot, lis, skunks, nietoperz.

Wspomniał Pan, iż szpitale zakaźne nie podają szczepionki w przypadku pokąsania przez gryzonia. Jest to związane z faktem, iż każdy gatunek zwierzęcia ma inny biotyp wirusa wścieklizny. Możemy wyróżnić np. wirus lisi, jenoci, psi (człowiek nie posiada oddzielnego biotypu). Małe gryzonie, jak wiewiórka, szczur, mysz na ogół nie stanowią zagrożenia dla człowieka, ponieważ ich biotyp nie potrafi wywołać u niego choroby.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe oraz fakt, iż nie jest Pan pewien czy doszło do ugryzienia, prawdopodobieństwo zarażenia wścieklizną w tej sytuacji jest znikome.

Gdyby jednak Pana wątpliwości się utrzymywały, proponuję kontakt ze specjalista chorób zakaźnych.

Pozdrawiam serdecznie i załączam poniżej odwołania do artykułów na podobny temat:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-od-zwierzecia

https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-wscieklizne

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty