Czy w ten sposób mogło dojść do zarażenia wścieklizną?

Dzień dobry chciałbym się dowiedzieć czy istnieje ryzyko zarazenia wścieklizną. Moje usta po 3 dniach miały kontakt z pianka (podkładem pod panele) na której leżało zwierze które mogło mieć wscieklizne. Dodam że pianka ta była przechowywana w samochodzie gdzie obecnie temperatury spadają poniżej zera stopni. Czy po upływie 3 dni (zakładając że na piance została slina wscieklego zwierzecia ) istnieje ryzyko zarazenia ?

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wodowstręt, jak inaczej nazywana jest wścieklizna, jest chorobą zakaźną, charakteryzującą się ostrym przebiegiem. Po zarażeniu wirus wścieklizny przemieszcza się wzdłuż nerwów obwodowych aż do ośrodkowego układu nerwowego, następnie namnaża się. Choroba ta jest śmiertelna, więc zrozumiałe są obawy w sytuacji jakiegokolwiek prawdopodobieństwa zarażenia się.

Ścieżka zarażenia to pokąsanie przez chorujące zwierzę, albo kontakt uszkodzonej skóry człowieka, bądź błon śluzowych, czy spojówki oka z jego śliną. Źródłem zarazków mogą być zwierzęta stałocieplne dzikie i domowe, jak np. pies, kot, skunks, lis, nietoperz.

Niezwykle rzadko zdarzają się przypadki zakażenia wścieklizną w warunkach niewielkich otarć. Natomiast nie odnotowano przypadków zakażenia pośredniego, a taka sytuacja miała miejsce w opisanych przez Pana okolicznościach. Wirus ten szybko ginie poza zakażonym organizmem, w wysuszonej ślinie zwierzęcia zachowuje żywotność do 14 godzin.

W razie utrzymujących się wątpliwości proponuję kontakt ze specjalista chorób zakaźnych.

Pozdrawiam serdecznie i zachęcam do lektury artykułów na podobny temat:

https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-mozna-zarazic-sie-wscieklizna-od-zwierzecia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.