Czy tego typu szczepionka daje odporność na całe życie?

Dzień dobry, 7 lat temu zostałem pogryziony przez psa nieznajomego pochodzenia i otrzymałem 5 dawek szczepienia poekspozyjnego na wścieklizne. Chciałbym zapytać, czy tego typu szczepionka daje odporność na całe życie i czy jeśli nie to gdzie powinienem się udać, aby dostać skierowanie na szczepionkę przypominającą. Odporność jest mi potrzebna z uwagi na wyjazd do Azji.
MĘŻCZYZNA, 25 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

szczepienia przeciwko wściekliźnie nie dają odporności na całe życie. Po pięciu dawkach poekspozycyjnych odporność utrzymuje się przez kilka lat. Kolejne dawki przeciwciał można podawać co pięć lat lub - w przypadku szczególnego ryzyka zakażenia wirusem wścieklizny - można oznaczyć poziom przeciwciał i w zależności od tego zaszczepić się ponownie.

Warto w tej sprawie skonsultować się z Poradnią Chorób Zakaźnych Profilaktyki Wścieklizny i poradzić w tej kwestii.

Inne pytania poruszające podobne kwestie umieszczamy pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-dziala-szczepienie-na-wscieklizne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wskazania-do-szczepienia-przeciw-wsciekliznie,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jest-szansa-aby-zlapac-wscieklizne-po-dlugotrwalym-kontakcie-z-siersciuchem-ktory-taplal-sie-w-padlinie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.