Czy potrójna dawka szczepionki na WZW typu B daje odporność na całe życie?

Witam, Bardzo proszę o poradę odnośnie szczepienia przeciwko żółtaczce: byłam szczepiona w 1998 roku w 3dawkach, a 2 marca 2011 roku będę miła zabieg prostowania przegrody nosowej oraz usuwanie cysty z zatoki - chciałam zapytać czy szczepienie wykonane 12 lat temu pozwoliło mi uzyskać odporność na całe życie? Bardzo dziękuję.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie!
U wszystkich osób zaszczepionych przeciwko WZW typu B nie ma potrzeby stosować dawek przypominających (!) co najmniej przez 15 lat od szczepienia, a optymiści twierdzą, że prawdopodobnie w czasie trwania obserwacji osób zaszczepionych czas ten ulegnie wydłużeniu być może do końca życia osoby raz zaszczepionej. U osób zaszczepionych, które wytworzyły w okresie poszczepiennym przeciwciała antyHBs także nie ma potrzeby podawania dawek przypominających nawet wtedy, gdy obecnie poziom przeciwciał jest niższy od 10 UI lub przeciwciała te całkowicie zanikły.
Nie trzeba zatem poddawać ponownemu szczepieniu nikogo, kto wcześniej był już szczepiony, a także osób, które przebyły zakażenie wirusem HBV (WZW B).
Proszę jednak pamiętać, że żadna szczepionka nie gwarantuje 100% uodpornienia na WZW B.