Czy egzema ma związek z antykoncepcją?

Dzień dobry, od prawie dwóch lat przyjmuję tabletki antykoncepcyjne. W ostatnim czasie zauważyłam że pomimo braku zmian w moim trybie życia bądź odżywaniu moja waga wzrosła, zwiększyły się piersi, pojawiły się problemy z bólem brzucha po praktycznie każdym posiłku, na skórze zaczęła pojawiać się egzema, swędzenie, część skóry jest bardzo mocno przesuszona a na skórze głowy doskwiera mi uporczywy łupież bądź łojotokowe zapalenie skóry którego nie jestem w stanie się pozbyć. Czy to mogą być skutki wyżej wymienionych tabletek?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie napisała Pani jakie konkretnie tabletki antykoncepcyjne Pani przyjmuje. W ulotce każdego leku są wypisane możliwe działania niepożądane, często z określoną częstotliwością ich występowania. Zachęcamy więc do przeczytania ulotki Pani tabletek.

Jeśli opisane przez Panią dolegliwości są na tyle dokuczliwe, że utrudniają codzienne funkcjonowanie, może warto porozmawiać z ginekologiem o zmianie pigułek.

Antykoncepcja hormonalna może być związana z chorobami skóry, takimi jak egzema, rumień guzowaty czy pęcherzyca. Często kobiety przyjmujące tabletki antykoncepcyjne narzekają na przyrost wagi. Więcej informacji na ten temat znajdzie Pani w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-tycie.

Dodatkowo mogą pojawić się bóle brzucha, nudności, bóle głowy, ból piersi, obniżone libido, swędzenie skóry oraz inne objawy, które zostały opisane pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-uboczne-tabletek-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.