Czy antykoncepcja powoduje u mnie płaczliwość?

Witam. Od półtora roku stosuje tabletki antykoncepcyjne. Od dluzszego czasu (zbieglo sie to mniej wiecej z rozpoczeciem stosowania tabletek) odczuwam znaczną nerwowosc, jestem bardziej niz kiedys płaczliwa, czesciej zdołowana i smutna. Czy moga byc to efekty uboczne wywołane przez tabletki antykoncepcyjne? Pozdrawiam i dziekuje za odpowiedz

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

doustna antykoncepcja hormonalna może powodować nerwowość, huśtawki nastrojów, stany depresyjne oraz płaczliwość. Działania niepożądane, jakie mogą pojawić się podczas zażywania konkretnych tabletek antykoncepcyjnych są opisane w ulotce dołączonej do opakowania pigułek, które Pani aktualnie przyjmuje.

Jeśli dolegliwości te są bardzo uciążliwe i nie znikają, pomimo upływu czasu, to warto zastanowić się nad zmianą tabletek na inne.

Proszę również pomyśleć, czy nerwowość, którą Pani odczuwa nie ma związku z inną przyczyną. Być może tabletki antykoncepcyjne jedynie pogłębiły Pani stan, a przyczyna tkwi gdzie indziej. W tym celu warto odwiedzić psychologa bądź psychoterapeutę, by wspólnie przyjrzeć się problemowi.

Poniżej umieszczamy podobne pytania innych użytkowniczek:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-tabletki-antykoncepcyjne-mogly-wplynac-na-pojawienie-sie-depresji,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-i-depresja,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-a-depresja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.