Czy antykoncepcja powoduje te trudności w oddychaniu?

Dzień dobry, Ponad miesiąc temu zaczęłam zażywać tabletki Slinda (wcześniej byłam ponad rok na krążku, a jeszcze wcześniej na dwuskładnikowych tabletkach, także antykoncepcja hormonalna nie jest „nowością” dla mojego organizmu). Przy 4 tabletce dostałam dużej zadyszki wchodząc na 2 piętro, przez co bardzo możliwe, że dostałam napadu lęku - strasznie ciężko mi się oddychało i nie mogłam się na niczym innym skupić. Odstawiłam je i zrobiłam badania krwi, które wyszły dobre, przede wszystkim INR i D-dimery są w normie. Po rozmowie z lekarzem prowadzącym ponownie wzięłam tabletki, jednak uczucie ciężkości w trakcie oddychania znowu się pojawiło (dodam, że w trakcie trwania przerwy te uczucie ciężkości w klatce pojawiało się jedynie w sytuacjach stresowych). Czy taka sytuacja jest normalna? Co może być potencjalną przyczyną tego stanu rzeczy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

dolegliwości, które Pani opisuje nie są normalne i wymagają poszerzenia diagnostyki. Producenta tabletek antykoncepcyjnych Slinda w ulotce dołączonej do opakowania wymienia możliwe działania niepożądane, jakie może wywołać ten lek.

Wśród nich nie ma zadyszki ani problemów z oddychaniem, pojawiają się jednak duszności, a także zawroty głowy, obniżenie nastroju, depresja czy lęk, o którym Pani wspomina.

Skoro uczucie ciężkości w trakcie oddychania pojawiło się dwukrotnie w trakcie przyjmowania tabletek Slinda, to możliwe, że trzeba będzie zmienić pigułki na inne lub całkiem zrezygnować z tej formy antykoncepcji.

Nasz ekspert jest zdania, iż w przypadku pojawienia się duszności po tabletkach antykoncepcyjnych, należy natychmiast je odstawić, gdyż może to być objawem zatorowości płucnej.

Podobne pytania umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/podejrzenie-dusznosci-po-tabletkach-antykoncepcyjnych,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dusznosci-po-tabletkach-antykoncepcyjnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.