Duszności po tabletkach antykoncepcyjnych

Witam. Pół toku temu przyjmowałam jedne z tabletek antykoncepcyjnych IV generacji. Mniej więcej przy 5 tabletce pojawiły się u mnie duszności. Miałam je przez kilka kolejnych dni, 2-3 razy dziennie. Trwały krótko, ale zaniepokoiły mnie na tyle, że w połowie opakowania odstawiłam tabletki z obawy o swoje zdrowie. Wtedy duszności minęły. Wcześniej miałam duszności na tle nerwowym, ale nie tak częste jak podczas brania tabletek. Po ich odstawienie więcej ich nie miałam. Jakie mogą być przyczyny moich duszności? Czy jeśli układ krzepnięcia jest w porządku (wszystkie potrzebne badania mam dobre) i w rodzinie nie ma przypadków zakrzepicy żylnej, to mogę się niepokoić moimi objawami? Chciałabym znowu zacząć brać tabletki, ale obawiam się tego. Jakie inne badania mogę wykonać? Hormony tarczycy? Dziękuję za odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Zakrzepica żylna i jej powikłanie- zatorowość płucna, jest chyba najpoważniejszą możliwą komplikacją przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej. Duszność to jeden z objawów zatorowości. Pisała Pani, że brała tabletki jedynie dwa tygodnie i pojawiły się duszności. Wnioskuję z tego, że badania krzepliwości krwi przeprowadziła Pani gdy nie brała tabletek. Nie znaczy to, że wyniki te byłyby równie dobre w momencie przyjmowania tabletek. Ponadto zakrzepica jest chorobą, która potrafi zaatakować nagle, niespodziewanie, prowadząc do najbardziej tragicznych konsekwencji. Na Pani miejscu zrezygnowałabym z tej formy antykoncepcji, w obawie o swoje zdrowie czy nawet życie. Decyzja oczywiście należy do Pani, ale musi Pani brać pod uwagę zwiększone ryzyko wystąpienia powikłań.

Pozdrawiam serdecznie!