Czy mogłam zostać zarażona wścieklizną w tej sytuacji?

Dzień dobry, Byłam wczoraj na wybiegu dla psów, gdzie ludzie spuszczają swoje psy ze smyczy i biegają one wolno po całym wybiegu. Na ten wybieg wzięłam ze sobą smaczki, żeby robić sztuczki ze swoim psem. Gdy mój pies odszedł na chwile ode mnie inny pies podbiegł wtedy do mnie, a ze był duży to polizał po mnie dłoni, w której trzymałam smaczka i ja go tym smaczkiem nakarmiłam. Podczas tego proszenia mógł tez dotknąć mnie pyskiem w nogę, czy coś takiego. Czy istnieje w takim przypadku ryzyko zarażenia wścieklizną? Na dłoni nie miałam rany, ale mogłam dotknąć dłonią oczu, nosa, czy jakiegoś zadrapania na ciele. Pies miał właściciela, ale nie pytałam, czy był szczepiony. Czy powinnam udać się do lekarza ?
KOBIETA, 27 LAT 3 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

naszym zdaniem, w opisanej przez Panią sytuacji nie ma zwiększonego ryzyka zachorowania na wściekliznę. Samo polizanie dłoni przez psa nie jest ryzykowne, zwłaszcza jeśli nie miała Pani na dłoni otwartej rany, przez którą ewentualny wirus wścieklizny mógłby wniknąć.

Jeśli mimo to czuje Pani obawy z tym związane, to proszę zgłosić się do lekarza. Najprawdopodobniej jednak nie będzie potrzeby stosowania profilaktyki poekspozycyjnej.

Podobne zapytania umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-wscieklizna-po-polizaniu-przez-obcego-psa,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kot-poprzez-lizanie-moze-zakazic,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/kontakt-ze-slina-psa-a-mozliwosc-zarazenia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.