Czy w tym przypadku występuje ryzyko wścieklizny?

podczas spaceru z psem, podbiegł do nas inny pies (uciekł właścicielowi wraz ze smyczą) i rzucił się w kierunku mojego. Po zajściu zauważyłam otarcie na nodze, prawdopodobnie od smyczy agresora, która owinęła się wokół mnie przy próbie odciągnięcia go od nas. Jednak sytuacja była na tyle dynamiczne, że nie mam pewności czy nie było to zadrapanie/ugryzienie. Ciągłość skóry nie została naruszona, powierzchnię umyłam i zdezynfekowalam od razu po powrocie do domu. Nie wiem czy pies był szczepiony przeciwko wściekliźnie, ale wyglądał na bardzo zadbanego, a właściciel mówił że zawsze jest agresywny do innych psów. Stąd pojawia się moje pytanie, czy potrzebna jest dalsza profilaktyka, czy też ryzyko wścieklizny nie występuje?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

w opisanym przypadku najprawdopodobniej nie ma potrzeby dalszej profilaktyki przeciwko wściekliźnie. Przede wszystkim ciągłość skóry nie została naruszona, a co za tym idzie nie było możliwe przeniesienie wirusa wścieklizny.

Ponadto nie ma Pani pewności co do tego, czy otarcie było spowodowane uciskiem smyczy czy też kontaktem z psem. Pies nie ugryzł Pani, a wirus wścieklizny przenosi się głównie przez ślinę chorego zwierzęcia.

Inne pytania o ryzyko zachorowania na wściekliznę znajdują się pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wscieklizna-moze-u-czlowieka-wylegac-sie-nawet-do-2-lat,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-od-myszy-mozna-zarazic-sie-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-wscieklizna-sie-przeniosla.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.