Czy możliwe, że wścieklizna się przeniosła?

Dzień dobry. Czy istnieje ryzyko zarażenia się wścieklizną w następującej sytuacji? Szczeniak, który jeszcze nie został zaszczepiony przeciw wściekliźnie, bawił się ze mną gryząc mi lekko palce u rąk. W pewnym momencie zbyt mocno zacisnął zęby i zranił mojego palca, przez co później pojawiła się czerwona mała rana. Nie doszło do rozcięcia skóry, ponieważ nawet nie leciała mi krew. Na moje oko, powstało coś w rodzaju podskórnego wylewu krwi. Dodam, że w momencie naciągnięcia skóry w miejscu zranienia, tej rany nie widać. Jeśli chodzi o psa, to wychodzi on tylko na smyczy i ma rzadki kontakt z innymi psami. Zachowuje się normalnie. Proszę o udzielenie odpowiedzi. Dziękuję.
MĘŻCZYZNA, 21 LAT 10 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jeśli nie doszło do przerwania ciągłości naskórka, to nie ma możliwości przeniesienia wirusa wścieklizny. Ponadto wspomina Pan, że był to szczeniak, który wychodzi tylko na smyczy i ma rzadki kontakt z innymi psami, co dodatkowo zmniejsza ryzyko zachorowania na wściekliznę.

Jeśli do tej pory pies zachowuje się normalnie, to oznacza to, że jest zdrowy, a tym samym nie ma możliwości, aby mógł on zarazić kogokolwiek wirusem wścieklizny. Najlepiej obserwować go do 15 dni, a więc jeszcze kolejny tydzień. Jeśli cokolwiek Pana zaniepokoi, proszę kontaktować się bezpośrednio z lekarzem.

Inne pytania z tej tematyki znaleźć można tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-szczeniak-ktory-nie-zostal-zaszczepiony-moze-zarazic-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zakazenia-wscieklizna-od-szczeniaka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-w-ucho-przez-trzymiesiecznego-szczeniaka-a-ryzyko-wscieklizny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.