Czy szczeniak, który nie został zaszczepiony, może zarazić wścieklizną?

Dobry wieczór ! Wczoraj bawiłam się z moim małym szczeniakiem, owczarek niemiecki i podczas zabawy sunia ugryzła mnie w dwa miejsca, są to dwa małe siniaki. Nie polała się krew, tylko zrobił się siniak. Na początku odczuwałam pieczenie, teraz jak dotknę to nawet boli. Szczeniak nie był jeszcze szczepiony przeciwko wściekliźnie. Drętwieje mi troszkę ręka w miejscu tego większego siniaka. Wstydzę się iść do lekarza, ponieważ są to bardzo małe siniaki. Czy powinnam obawiać się zakażenia wścieklizna

Wścieklizna przenosi się przez otwartą ranę ze śliny zarażonego zwierzęcia. Trudno określić z pani opisu czy doszło do przerwania ciągłości tkanek. Przy podejrzeniu wścieklizny obserwuje się psa przez 14 dni. Jeśli pies zdechnie trzeba przebadać go weterynaryjnie w kierunku wścieklizny. Jeśli piesek szczęśliwie dalej będzie żył wścieklizna nie grozi ani jemu, ani tym bardziej pani. Niestety piesek może zarazić też tężcem i innymi drobnoustrojami, nie tak groźnymi, ale jednak. W przypadku temperatury, lub zropienia rany konieczna będzie konsultacja lekarza chirurga.