Czy szczeniak mógł mnie zarazić wścieklizną?

Witam, od paru dni mam szczeniaka ktory ma okolo 2,5 miesiaca. Zachowuje sie normalnie lecz martwi mnie fakt ze niedawno polizal mnie w dlon na ktorej mam pare zadrapan, nie byly one swieze mialy jakos 1-3 dni, oraz polizal mnie w usta. Oba miejsca niedlugo po polizaniu umylam woda z mydlem. Martwie sie ze szczeniak moze miec wscieklizne i mnie w taki sposob zarazil, poniewaz nie byl szczepiony ze wzgledu na jego mlody wiek. Nie wykazuje objawow wscieklizny i zachowuje sie normalnie, czy mogl mnie zarazic i czy sam posiada wsciekliznes? Dodam ze 2 dni temu bylam z nim u weterynarza zeby go odrobaczyc, na jakiesz szczepienie jest umowiony za tydzien.
KOBIETA, 22 LAT 5 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie jesteśmy w stanie odpowiedzieć, czy Pani pies ma wściekliznę, ale z uwagi na młody wiek zwierzaka jest to mało prawdopodobne – tym bardziej, jeśli nie zachowuje się w podejrzany sposób.

Nasz ekspert informuje, iż wirus wścieklizny przenosi się przez otwartą ranę. Zadrapania, o których Pani wspomina raczej do takich nie należą. Proszę obserwować szczeniaka oraz swoje samopoczucie. Jeśli zauważy Pani coś niepokojącego, to proszę udać się bezpośrednio do lekarza.

W naszym serwisie pojawiało się więcej podobnych pytań. Kilka z nich umieszczamy poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-w-ucho-przez-trzymiesiecznego-szczeniaka-a-ryzyko-wscieklizny,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-szczeniak-ktory-nie-zostal-zaszczepiony-moze-zarazic-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zakazenia-wscieklizna-od-szczeniaka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.