Czy ten pies mógł zarazić mnie wścieklizną?

Dzień dobry, Bylam u znajomych gdzie polizał mnie po ręku pies - na ręce mam stara ranę świeże rany przy skórkach paznokci. Po tym zdarzeniu nie umyłam rąk tylko funkcjonowałam dalej -, jadłam dotykałam rękami twarzy. Czy mógł zarazić mnie wscieklizna ? 2 lata temu byłam szczepiona przeciwwsciekliznie

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wścieklizną można się zarazić w sytuacji, gdy chore zwierzę ugryzie człowieka bądź poliże zranioną skórę albo błony śluzowe. W Pani przypadku miało to miejsce, dlatego dobrze by było podpytać znajomych, którzy są właścicielami psa, czy ich zwierzę było szczepione na wściekliznę.

Wspomina Pani, że była szczepiona. Profilaktyczne szczepienia podawane są w trzech dawkach. Następnie podaje się dawkę uzupełniającą po roku od pierwszego szczepienia, a następnie dawki przypominające, które podawane są co pięć lat. Jeśli tak było w Pani przypadku, to nie ma się Pani czego obawiać.

Jeśli mimo to odczuwa Pani niepokój proszę skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu. W międzyczasie proszę zerknąć na odpowiedzi naszych ekspertów znajdujące się pod linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglam-zarazic-sie-wscieklizna-od-psa-znajomych, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-moglem-zarazic-sie-wscieklizna-jesli-kot-mnie-polizal, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zadrapanie-przez-psa-a-wscieklizna.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.