Czy w tym przypadku ryzyko wścieklizny jest duże?

5 dni temu miałam kontakt z psem, który nie był szczepiony. Skoczył na mnie i podrapał mnie po szyi, ale nie do krwi, a później polizał mnie w policzek (może też w te szyję, nie wiem), gdzie miałam pryszcza. Czy jest ryzyko wścieklizny? Rany nie były otwarte, ale słyszałam, że wystarczy uszkodzenie skory. Zatem, czy płytkie zadrapanie nie do krwi i zamknięty pryszcz to takie uszkodzenie? Właściciel dostał mandat, ale pies nie jest pod obserwacją, więc nie wiem co z nim.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

prawdopodobieństwo zarażenia wścieklizną w opisanej przez Panią sytuacji jest niewielkie. Rozumiem bowiem, że do zadrapania doszło na skutek wbicia pazurów psa w skórę, a nie jego zębów.

Największe ryzyko zarażenia się wścieklizną występuje podczas ugryzienia, kiedy dochodzi do kontaktu śliny chorego zwierzęcia z uszkodzonym naskórkiem bądź błoną śluzową. W Pani przypadku do tego nie doszło. Ponadto zadrapanie było bardzo delikatne, gdyż nie pojawiła się krew.

Samo polizanie w policzek nie stanowi zagrożenia, a fakt, że pies nie był szczepiony przeciwko wściekliżnie nie oznacza również, że jest chory. Naszym zdaniem nie ma powodów do obaw, ale jeśli czuję Pani niepokój związany z tą sytuacją proszę odwiedzić lekarza rodzinnego, który oceni ryzyko i zadecyduje o dalszym postępowaniu.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami specjalistów znaleźć można pod linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mozliwe-jest-zakazenie-wscieklizna-przez-polizanie, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-szansa-zarazenia-sie-wscieklizna-poprzez-polizanie-przez-psa-rany-na-palcu, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rana-w-obrebie-nogi-a-kontakt-ze-zwierzeciem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.