Czy mogłam zarazić się wścieklizną w tym wypadku?

Czy mogłam się zarazić pasożytem/ wścieklizną / czym innym moim szamponem, który cztery dni temu siostra używała mojego szamponu myjąc psy yorki.  Dopiero wczoraj wieczorem mama powiedziała,  że ona myła psy moim szamponem, który 4 i 3 dni temu myłam tym szamponem co psy. Siostra pojechała do chłopaka.  Od 5 lat psy nie były szczepione na wścieklizne.  Są to stare psy 10 i 12 lat. Moja siostra jest niedbała w higienie nie wiem czy przy skórze psa lała szampon ale najprawdopodobniej nalała go na skórze psa.  12 letni york często nie wraca do domu w nocy.  Biega po zagrodzonym ogrodzie. Tamtego 2022 roku latem i jesienią pies szczekał i gryzł się z szopem praczem jeżem  i być może z lisem/kuną. Jak pamiętam kilka (kilkanaście) dni leżał w legowisku i był skulony.  Bo go ugryzł (szop pracza). 5 lat temu miałam wypadek i mam wielką bliznę na głowie.   Mam teraz silne podniecenie od kilku dni wcześniej.  Mam dni płodne. Teraz głowa zaczęła boleć i nie wiadomo czy przez pogodę, czy że cały dzień jestem na komputerze czy to przez psa? Czy mogłam zarazić się wscieklizną przez użyty szampon,  który był przy skórze głowy? Nie wiem czy gdzieś teraz gryzł się z jakimś zwierzęciem. Kilkanaście dni wcześniej glaskałam psy i oni polizały mnie po dłoni palcu i miałam wtedy nie pamiętam czy miałam ją wcześniej czy dopiero później po głaskaniu  skórę zdartą obok paznokcia. Czy mogłam zarazić się wscieklizną przez psa polizaniu palców? Psy dużo śpią, jedzią i proszą o ludzie jedzenie, biegają po podwórku. Boję się o własne życie.  Proszę o szybką i szczegółową odpowiedź. Z góry dziękuję za odpowiedź
Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

wirus wścieklizny znajduje się w ślinie chorego zwierzęcia. Sam kontakt z jego skórą nie jest więc zagrożeniem, jeśli chodzi o zarażenie wirusem wścieklizny. Opisana przez Panią sytuacja nie stanowi więc ryzyka i nie jest powodem do obaw. Ryzykowne są przede wszystkim ugryzienia przez psa lub kontakt z otwartą rana. Pani wspomina jedynie o bliźnie.

Dolegliwości bólowe głowy mogły więc występować z powodu pogody, spędzania dużej ilości czasu przed komputerem, jak i stresu związanego z tą sytuacją. Polizanie przez psa może być ryzykowne, gdy człowiek ma przerwaną ciągłość naskórka. Delikatnie zdarta skórka raczej nie stanowi powodu do niepokoju.

Inne pytania z tej tematyki umieszczamy tutaj:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-w-taki-sposob-mozna-zarazic-sie-na-wscieklizna,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ryzyko-zarazenia-wscieklizna-poprzez-dotykanie-miski-kotow,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-ze-kot-w-pazurach-ma-wirus-wscieklizny.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.