Czy mogłam zarazić się wścieklizną od małego kota?

Przybłąkał się do mnie kotek około 2 miesięczny, bardzo płochliwy, podchodził sam ale przy próbie podejścia do niego uciekał. Podczas próby odłowienia ugryzł mnie w palec, rana była płytka, od razu odkażona, wyciągnęłam krople krwi. Czy jest możliwość zarażenia się wścieklizna? Obserwowałam kotka kilka dni, je, pije bawi się na słońcu. To było 5 dni temu.
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Badania krwi - trombocyty

Czy wiesz jakie funkcje pełni żelazo w twoim organizmie? Dowiedz się tego oraz sprawdź stężenie żelaza w twoim organizmie robiąc badanie krwi - lek. Łukasz Kowalski wyjaśni wszelkie szczegóły.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

każde ugryzienie przez obce zwierzę niesie ze sobą ryzyko zarażenia wścieklizną. Wirus wścieklizny znajduje się bowiem w ślinie chorego zwierzęcia. W związku z tym istnieje możliwość zarażenia wścieklizną nie tylko na skutek ugryzienia, ale również polizania przez zwierzę rany czy błon śluzowych.

Dobrze, że odkaziła Pani ranę i pozbyła się krwi. Takie postępowanie zmniejsza prawdopodobieństwo wniknięcia wirusa głębiej.

Mimo, że na wściekliznę nie ma leku, to wirus wścieklizny może zostać unieszkodliwiony przy pomocy szczepionki. Ważne jednak, aby została ona podana zanim pojawią się pierwsze symptomy choroby. Lekarze najczęściej proponują 5-6 dawek szczepienia, które wykonuje się w określonym czasie. Proszę więc udać się do lekarza rodzinnego, który zaleci odpowiednie postępowanie.

Podobne dylematy pojawiały się u naszych użytkowników. Może je Pani znaleźć po kliknięciu w poniższe linki: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ugryzienie-przez-kota-a-ryzyko-zakazenia-wscieklizna, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-zakazenia-wscieklizna-od-kota, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-jest-ryzyko-wscieklizny. .

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty